google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

CHP'de Toros Birol Faktörü

CHP'de ön seçim telaşı bitti, kontenjan kavgası başladı.

25 Mart 2015 Çarşamba 13:06
CHP'de Toros Birol Faktörü
57 aday adayının yarıştığı ön seçim maratonu bitti. Gözler bu sonuçların dikkate alınacağı yer olan genel merkeze çevrildi. Tahminim odur ki, CHP Genel merkezi temayül sonuçlarına yakın bir sıralama yapacak.

Ön seçimin ortaya çıkan sonuçları aslında sürpriz sayılmamalı. CHP tabanı mecliste yeni yüzler istiyor, sert mizaçlı, kısır politika üreten isimlere şans tanımıyor. Ayrıca, Kılıçdaroğlu'nun politikalarına ters kişilerle de yola devam etmek istemiyor.
Bu anlamda Ümit Özgümüş ve Turgay Develi'nin sıralamada yer almaları mümkün değil, aksi olsa bile cazibe merkezi bir yerde konuşlandırılmayacakları kesin.

Ek olarak, 21 kontenjan adayının başvuruda bulunduğu belirtiliyor. Bu isimlerin tamamı da sosyal demokrat ve partinin bildik isimlerine ev sahipliği yapan sol çevrelerden geliyor. Aralarında eski milletvekilleri de var. 
Ali Demirçalı, Faruk Loğoğlu. 

CHP Genel Merkezinin belirleyeceği kontenjan adayının farklı arayışlarla tespit edileceğine ilişkin önemli duyumlar var.
Aklın yolu bir! Kontenjan adayı farklı kesimlerden oy getirecek nitelikte olmalı. Ön seçime giren adaylar zaten CHP kökenli. Kontenjan atamasını da aynı odaklardan seçmeye kalkarsanız 'körler sağırlar birbirini ağırlar' hesabı olacaktır.

CHP'nin MHP'den oy getireceği varsayılan bir kontenjan adayı ile yola çıkması siyasi bir hata olur. Ankara'da Mansur Yavaş örneğinde yaşandı. Gelenden çok giden oy vakası yaşandı. İlaveten, parti tabanında dalgalanmalar, istifalar, çalkalanmalar meydana geldi.

CHP cemaate yakın isimlerle de bir yere varamaz. Cemaat odaklı isimlerin CHP'ye vereceği zarar büyük ve kalıcı olur. Bu durumda Hangi kesim CHP'ye yakın durabilir? ya da hangi kesimde öne çıkan bir kişinin getirisi fazla olur.

Adana CHP'de parti çevreleri uzun bir süredir DYP'nin efsane ismi Toros Birol'u gündemine almış durumda. Bu ismin genel merkezde de telaffuz edildiği belirtiliyor.
Toros Birol bir süredir CHP ile yan yana bir profil çiziyordu. 30 Mart seçimlerinde Zeydan Karalar ile omuz omuza çalıştı. Karalar'ın Seyhan Belediye Başkanı olmasında önemli katkıları oldu. Karalar ve Toros Birol arasındaki dayanışma halen devam ediyor. 

CHP'DE TOROS BİROL FAKTÖRÜ

CHP Adana'da Toros Birol kartını kullanırsa ne olur? Ilımlı sağ ve demokrat tabanda bir döneme damgasını vuran Toros Birol özellikle orta kuşak seçmenin hafızasında kalıcı izler bırakan önemli bir isim. Dürüst, şaibesiz bir kişilik. Siyasette bulunduğu süre içinde Adana'da heyecan uyandıran bir sükseye sahipti. CHP Toros Birol üzerine oynadığı vakit AK Parti'ye kayan DYP-DP seçmeninin önemli bir kısmını kendi tarafına çekebilir. CHP 'kendi çalıp kendi oynarsa' söylenecek söz ancak, "gittiği antep yediği pekmez'den öteye gitmez.

Bana göre, Toros Birol kontenjan adaylığı için biçilmiş kaftan. CHP bu isimde karar kılarsa Adana'nın kırsal kesiminden azımsanmayacak ölçüde oy patlaması yapabilir. Toros Birol'lu CHP Kozan'da AK Parti ve MHP'ye darbe vurur. İmamoğlu'nda, AK Parti ve MHP arasında gidip gelen Ceyhan, Feke, Saimbeyli, Aladağ, Karaisalı, Pozantı, Sarıçam, Yumurtalık ve Yüreğir ile bir zamanların ılımlı sağın oy deposu Karataş'ta önemli kazanımlar elde edebilir. Birol'un varlığı CHP'nin buralardan ciddi anlamda oy getirisi sağlayabilir. 

Zihni Aldırmaz'ın harcayacağı para ile oy getireceği hesabını yapanlara da hatırlatmak isterim. Bu iş para ile olsaydı Bülent Özülkü Adana'da CHP adayı olarak katıldığı Büyükşehir Belediye Başkanlığında, ya da bağımsız girdiği Seyhan Belediye Başkanlığı seçiminde uzak ara birinci olurdu. Sürklarase olduğunu, parası ile nasıl bir rezalet içine düştüğü unutulmadı. Paranın vatandaşların beyin kilidini açamadığı Özülkü örneğinde açık biçimde görüldü. 

Vatandaş dürüst siyaset istiyor. Bu işin dürüst insanlarla, geçmişinde şaibe olmayan kişilerle yapılmasını istiyor. Bu anlamda Toros Birol kartı CHP için büyük bir şans. 
Anahtar Kelimeler:
AdanaCHPToros Birol
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Enis özkan 2015-03-25 23:58:13

Ben chp ye hayırlı olsun derim Toros birol ismi Merkez sayın oylarının büyük bir bölümünü getirir ben ce adanada Toros birol lu Chp birini ci parti olur

Avatar
ali aslan 2015-03-26 20:04:51

CHP kendi içinden halk tarafıdan sevilen CHP iktidarında bakan olabilecek birini kontenjan adayı yapmalı.

Avatar
adanali 2015-03-26 21:30:56

dogru enis kardes adanada sdece toros birol seviliyor ya onun icin adanada birinci parti olursnz cok komiksinz genel mudurunuz gibi hayal alemindesinz

Avatar
Mehmet Nuri Aras 2015-03-26 22:46:52

Örnek insan büyük Başkanımız Toros BİROL Bey ile birlikte Adana şaha kalkacağıtartışmasız bir durumdur, CHP ye hayırlı olsun..

Avatar
kenan özbeyi 2015-03-27 14:37:21

Adana beyefendisi dürüst liderimiz . Toros başkanımıza saygı ve sevgilerle ona sonsuz güvenimiz var . her anlamda adanamıza faydalı olacağına sonsuz inanıyoruz.

Avatar
öğretmen 2015-03-29 11:57:10

CHP nin içinden SOSYALDEMOKRAT adam mı yok. ithal ve oynak adaya HAAYYIIRR

Avatar
Ediz Okumus 2015-03-29 23:45:28

Bekledigimiz isim! Kendisi Adana yı çok iyi tanıyan ve hizmet eden/edecek bir büyügümüz.. CHP Toros Birol ile daha guclu olacaktır kendisini görevde gormek isteriz

Avatar
ahmet yüksel 2015-03-30 15:10:01

isabetli olur...Toros Birol beyefendi kişiliği ve tecrübesi ile Adananın ilçelerinde CHP ye çok faydası olur. CHP Toros Birol la ilçeleri çözer.

banner830

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0