banner815

Ekoroma işçisi ayakta

Kapatılan EKOROMA marketler zinciri çalışanlarının başlattığı oturma eylemi devam ediyor.

05 Ağustos 2016 Cuma 09:00
Ekoroma işçisi ayakta
banner812

FAALİYETİ durdurulup kapatılan EKOROMA marketler zincirinin Adana mağazalarında çalışanların alacaklarının ödenmesi için başlattığı oturma eylemi devam ederken, bu mağazaların satışı da yeni bir şirkete yapıldı. Firmanın sahibi Halil İzlemek, alacaklılar konusunda "Biraz daha sabır bekliyorum" dedi.

Mali darboğazı aşamayınca 10 ay önce iflas erteleme isteyen EKOROMA'ların sahibi Akdeniz Mağazacılık A.Ş.'ye kayyum atanmıştı. Mersin'deki faaliyeti devam eden marketler zincirinin Adana mağazalarının satışı ile mali krizin aşılması beklenirken, alıcılarla yapılan uzun görüşmelerde faaliyet halindeyken satış gerçekleşemedi. Bu arada bankaların kredileri kapatması, toptancıların da ürün vermemesi ile büyük bir krize giren şirket geçtiğimiz günlerde Adana'da bir firmaya satılıp, bedeli kayyum denetiminde borçlara yatırıldı. Ancak beklenen satış değerine ulaşılamayınca kalan borçlar ile birikmiş işçi alacakları ve tazminatlar ödenemedi.

İŞÇİLER EYLEMDE
EKOROMA çalışanları 21 Temmuz'dan itibaren market önünde oturma eylemi yaparak haklarının ödenmemesini protesto edip bir umutla beklerken, çeşitli STK ve partiler de işçilere destek verdi. Makine Mühendisleri Odası (MMO) yöneticileri de işçileri ziyaret etti. İşçilerin sorunlarını dinleyen MMO Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi, her zaman emek ve emekçiden yana olduklarını, bu konuda ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini söyledi.
İ
ŞVEREN: BİRAZ SABIR BEKLİYORUZ
Marketlerin sahibi olan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Halil İzlemek, hızlı büyüme ve ardından finans sorunları ile mali darboğaza girdiklerini, toplam 650 çalışanları ile tüm çabalarına rağmen sıkıntıyı aşamadıklarını belirterek, işçi alacakları konusunda şöyle dedi:

"Mersin mağazalarımız faaliyetini sürdürüyor. Gerek işçilerimizin gerekse piyasaya olan borçlarımızı ödeyebilecek bir rakam ile Adana mağazalarını devretme hedefini gerçekleştiremedik. Şimdi kalan borçlarımızı ödeyebilmek için olağanüstü çabalıyoruz. En zor aşamalarda dahi işçilerimizin ücretlerini aksatmamaya çalıştık. Bankaların acımasız tutumu ve domino etkisi nedeniyle yaşanan bu sıkıntıyı aşacağız ama tüm alacaklılarımızdan biraz sabır bekliyoruz. Kimsenin tek kuruş alacağı kalmayacak şekilde mücadelemizi sürdürüyoruz. Bir Adanalı olarak kendi memleketimde alnım açık olarak gezmekten başka bir kaygım yok. Biraz daha sabır istiyorum."
DHA

Son Güncelleme: 08.08.2016 09:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0