banner815
Flaş Haber
Kapat

'Hacıkırı' Skandalının Perde Arkası

TCDD Taşımacılık A.Ş. Adana Bölge'de yaşanan ibret verici olayları dile getirmeye devam ediyoruz.

29 Mayıs 2019 Çarşamba 12:52
'Hacıkırı' Skandalının Perde Arkası
banner812
Bir kaç gündür,TCDD Taşımacılık A.Ş. Adana Bölge'de yaşanan ibret verici olayları dile getiriyoruz.

Konuyla ilgili onlarca yorum geliyor. Hepsini dikkatle ve de titizlikle araştırıyoruz. İçlerinden bir tanesi var ki, insan hayatının TCDD'de ne kadar ucuz olduğunun en büyük kanıtı olarak göze çarpıyor.
İşte bunlardan en dikkat çekici olanı;
* * *

Olay 2 yıl önce Adana'da yaşandı.
Birisi TCDD personeli, ikisi taşeron firma EMRERAY çalışanı 3 kişi cinayet gibi bir kazada hayatını kaybetti.

Kaza haberlere şu şekilde yansıdı:
"Demiryolunda elektrifikasyon işlemlerini tamamlamak ve tamir etmek üzere hareket halinde olan, arkasında iki vagon takılı haldeki demiryolu aracının Hacıkırı İstasyonu yakınlarında freni patladı."

Olay, kayıtlara basit bir tren kazası olarak geçti, ancak perde arkasındaki olay ve sorumlular hakkındaki iddiaların üstüne gidilmedi. Konu zaman içinde küllendi, dosya rafa kalktı.
* * *

Üstü örtülmek istenen olay aslında şu şekilde gerçekleşmişti:
Taşeron EMRERAY firmasına ait demiryolu aracı Hacıkırı İstasyonu'nda manevra yapması gerekiyordu. Uzman personel olmadığı için manevra yapamadı. Birim Müdürü (....), SÖZLÜ TALİMAT ile (telefonla) Pozantı İstasyonu'nda görevli TCDD personeli Erdal Acar'ın EMRERAY Firmasının aracı ile Hacıkırı İstasyonuna giderek manevra yapması emrini verdi. 

'EMRERAY firmasının aracı ile' Pozantı'dan Hacıkırı İstasyonu'na gelen kurum personeli Erdal Acar'ın ölümüyle sonuçlanan kaza yürekleri dağladı.
Kaza sonrası yapılan soruşturma evresindeki gelişmeler ise her yönüyle skandal boyutlara ulaştı. İfadesine başvurulan personelin vicdanları sızlatan, 'üç maymun'u; 'görmedim, duymadım, bilmiyorum' ifadesi ömürlerinin baharında zayii olan üç canın üzüntüsünden daha da yaralayıcı oldu.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR:
1-  Yazılı emir olmadan 'Sözlü' talimat ile görevlendirme yapılabilir mi?
2-  Birim yetkilisi tarafından Hacıkırı istasyonuna 'manevra' amaçlı gönderilen Erdal Acar'ı 'biz göndermedik, kendi gitti' şeklinde bir ifade verildi mi?
Bu iki soruya verilecek cevap, olayı esrarından sıyıracak, perde arkasını tamamen aydınlatacaktır. (A.E.)
Son Güncelleme: 13.06.2019 16:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Takipçi.. 2019-05-29 15:23:26

Bu olayın sonrasında örtbas etme konusu kolay oldu.EMRERAY şirketi ile iftar yemeklerine katılan, Pozantı taraflarında et balık lokantasında zıkkımlanan Demiryolu personellerini bir araştırın da yorumu ondan sonra siz yapın.Hem talimat vereceksiniz hem de biz emretmedik kendi gitti diyeceksiniz.Öyle kendi başına iş yapan bir personel varmı demiryolunda..Çalışmalar ve kaza sırasında kontrol ve refakat amaçlı bulunan Emreray şirketinin yedirdiği lokmacı Gökhan Tuğrul Kocabaş en yakın tanığı iken neden sustu acaba.sonra da stresinden kalp krizi geçirip açık kalp ameliyatı geçirdi ,mühendis Kenan Konyalıoğlu nerdeydi ozaman..Bu görevlendirmeyi yapan Bölge Müdürleri ve servis müdürleri neden suspus herzamanki gibi.Sorduğunuz soruda bile ikilem var.hem sözlü talimat ver( Telefonla emredilir) hem de biz göndermedik de..Tabi o personel öldü gitti,şahit de yok oh olduda bitti der gibi..Yazık..

Avatar
TCDD 2019-05-29 15:42:37

Büyüklerin deyimiyle ‘’ söz uçar yazı kalır ‘’ Ama ne yazık ki ikili ilişkiler, korku, baskı ,iş bilmeme, veya yalakalık neticesinde sözlü emirlere neredeyse bir çok yerde riayet ediliyor. Eğer o gün yazılı bir emir olsaydı hala koltuğunda oturan birim amirlerini şuan yerinde görmüyor olurduk. Ama gönül rahatlığı ile koltuklarını doldura doldura oturmaktadırlar. Daha önce de birçok defa olduğu gibi verilen sözlü talimat neticesinde kaza ve olay olmuşsa sözlü talimatı veren kişi ben öyle birşey demedim de diyebilmektedir. %100 eminim ki bu elim kazada da bunun gibi ben söylemedim kendi gitti deyimi mutlaka oluşmuştur. Bundan önce de birçok kez olduğu gibi bu olayda da kamuoyu vicdanı henüz rahatlamamıştır. Birilerinin ölümü birilerinin kariyer basamaklarını ikişer üçer zıplamasına yol açacak sandımca. Unutmayalım vicdan insanın içindeki Tanrı’dır.

Avatar
Metin yavuz 2019-05-29 21:38:01

Bu konunun üzerine gidiniz Azmi bey

Avatar
Halil 2019-05-30 10:16:08

Metin yavuz yorumcunun dediği gibi bu olay araştırılmalıdır bu Hüseyin batıbayın birden fazla suçu vardır acilen mevcut görevinden alınıp soruşturma açılıp yargılanmalıdır aksi taktirde çok insanın canı yanacaktır gazetenizi taktir ediyoruz yalan ifadelerle kapanan bu dosyanın açılmasında katkınız büyük olacaktır

Avatar
Takipci 2019-05-30 13:09:13

Sorumlular ....H.B /O.S hala görevdeler .,

Avatar
Takipci 2019-05-30 13:16:22

Emrerayın kurumdaki adamı.. O.S dır

Avatar
Takipçi.. @Takipci 2019-05-30 15:28:11

Evet Takipci arkadaş Emrerayın kurumdaki yiyicisi O.S..önce sinyal sistemine proje müdürü oldu işin içine edince görevden aldılar, ama ne yazık ki böylesileri sonra makamını yükseltti abi kardeş hatrına.Genel Müdürün aslında onaylamadığı bir adam ama ağırlığını başka yerden buldu vesselam.
Sorumlularda da tespitin yerinde..HB ve O.S. ozamanın karar vericileri..

Avatar
Halil 2019-05-30 17:08:54

Ya kardeşim herkes isim veriyor ama tecavüzden basılan atılan Mustafa çopurunda yardımcısı muzaffer karabuluttu şümdikininde yardımcısı bu muzaffer karabulut ne iş yapar herkes bir şey yaparken o kafasını kumamı gömüyor çıksın açıklama yapsın sonuçta yıllardır olumsuzlukların döneminin bölge müdür yardımcısı kamu kurumunda pantolonunu çemleyip terlik giyip bir saat önceden abtest alıp koridorlarda gezmeye benzemez kurum yönetmek liyakat lazım hakka hukuka saygı göstermek lazım

banner776

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0