google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Hüseyin Sözlü'den 'Büyük Usta' Yorumu

Adana'da bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında ‘Doğumunun 78. Yılında Yılmaz Güney'i anma etkinliği düzenlendi. Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yanısıra MHP'li Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk'de hazır bulundu.

02 Nisan 2015 Perşembe 11:42
Hüseyin Sözlü'den 'Büyük Usta' Yorumu
Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Kültür Sanat A.Ş. ve Portakal Çiçeği Komitesi tarafından hazırlanan organizasyonda sanatçı dostları Türk sinemasının ünlü yönetmen ve oyuncusu Güney'i anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda gerçekleşen program, İstanbul Adliye Sarayı'ndaki terör saldırısında şehit düşen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Yılmaz Güney adına hazırlanan belgeselin gösterimi yapıldı.

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Güney'i 'büyük usta' olarak tanımladı.

Sözlü, bir ülkenin sanatına, kültürüne hizmet eden, değerlerine sahip çıkarak onun etrafında ortak bir paydada birleşmenin demokrasiyi kökleştirmek bakımından önemli olduğunu söyledi. Dünden bugüne Adana'nın, Türk sinemasına katkı koymayı sürdüreceğini belirten Sözlü, "Biz de Adana'dan çıkmış bu değerlere sahip çıkarak üzerimize düşeni yapacağız. Türkçe yazan, söyleyen ve sinema yapan herkes aslında popüler kültüre karşı kendi kültürümüzün bir direnç mekanizmasını canlı tutuyor" dedi."GÜNEY ÖLMEDİ, ÖLDÜRÜLDÜ"

Oyuncu Güven Şengül Yılmaz Güney için "onu öldürdüler, o ölmedi" iddiasını ortaya attı. Şengül, şunları söyledi: "Cezaevinde midesinde çok rahatsızdı. 6, 8 ay uğraştıktan sonra en son İstanbul Çapa Hastanesi'ne getirebildik. Getirdik ama bir konvoy asker, polis ve arabalar. Çapa'nın bahçesinde kuyutu bir yere araç çekildi. Akşam beş oldu, doktorla görüşülmeden adam bir daha cezaevine geri götürülüp, getirilmedi. İmralı, yurtdışı derken Yılmaz öldü. Tedaviyi gidemedi. Başlangıçta hastalığına müdahale edilseydi bence yüzde yüz iyileşirdi. Çok çalışan biriydi. Onun kadar çalışan bir insan asker, doktor olsa çok başarılı olurdu.
Cezaevi şartlarında durmadan yazar çizerdi."


Sunumların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk, konuşmacıların yanı sıra Cengiz Sezici, Hüseyin Akkaş, Faruk Teber, Hikmet Taşdemir, Hüseyin Akşen, Levent Özdilek, Reis Çelik, Sadık Güneş, Selahattin Geçgel, Yusuf Sezgin, Yüksel Arıcı, Yüksel Aksu, Zafer Cindoruk, Saygı Öztürk gibi tanınmış simalara günün anısına plaket takdim etti.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
adanalı 2015-04-08 16:25:26

inanın artık utanıyorum bu adama büyük usta demiş.doğrudur iyi bir kürtçü ustadır. kürtçülükle ilgili konuşma videosunu izlesin sayın sözlü-

banner830

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0