banner610
banner805

Kalitesiz ulaşıma 'çıldırtan' zam

Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu zam oranları tüm ülkeyi geride bırakacak şekilde yapıldı.

26 Ağustos 2017 Cumartesi 16:34
Kalitesiz ulaşıma 'çıldırtan' zam
Adana'da ulaşıma yapılan zamlar ve üniversite öğrencilerinin öğrenci sayılmaması vatandaşı şaşırttı.

Şehir içi ulaşım için, Adana Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu zam oranları hemen hemen tüm ülkeyi geride bırakacak cinsten.

İzmir'de şehir içi ulaşım her zaman çok düzenli ve sorunsuz olmuştur. Her bölge için tren, metro, vapur ve belediye otobüsleri birbirini tamamlar şekilde işletilerek vatandaşların sorunsuz ve en kolay şekilde gidecekleri yere ulaşmaları sağlanır. Dolmuşlar sadece ara bölgelerde kısa mesafelerde çalışır, şehrin ulaşımına tam anlamıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi hâkimdir.

İzmir'de ulaşım araçlarındaki şu anki ücret 2.25 TL, tüm ulaşım araçlarını Adana'da olduğu gibi kent kart ile kullanmanız mümkün ve en önemlisi kent kartınızı bir kez okuttuğunuzda 90 dk. İçerisinde hangi ulaşım aracını ve kaç kez kullanırsanız kullanın tekrar ücret ödemeniz gerekmiyor.

İzmir'de bu kadar iyi işleyen ulaşım sistemine ve şehrin Adana'ya oranla daha büyük olması ve dolayısıyla ulaşım araçlarının çok daha uzun mesafelerde çalışmasına rağmen ücret 2.25 TL. olarak belirlenmişken ya Adana'da...??

Adana'da son 'zam'lardan sonra, sivil yolcu ücreti 2.60 TL. Öğrenci yolcu ücreti ise 1.80 TL. olarak belirlendi. Öğrenci derken üniversite öğrencileri de nedendir bilinmez öğrenciden sayılmadılar. Yani üniversiteli öğrenciler siviller kategorisinde sayılarak aynı ücreti ödeyecekler.

Ayrıca, madem zam yapacaksınız, ücretleri ya 2.75 ya da 2.50 yapın da vatandaş bozuk para derdine düşmesin bari. Bu 10 kuruş hesaplarını da anlamış değilim açıkçası.

Büyükşehir Belediyesinin şehir içi ulaşım konusundaki önceliği ve hedefi; işsizlik oranlarının en yukarılarda seyrettiği Adana'da yaşayan vatandaşa ucuz ulaşım sağlamak yönünde olmalıdır, bu öncelikli bir görevdir bence. Ulaşım konusunda belediyenin bakış açısı burada önem taşıyor. 

Tellidere’de durakta bekleyen yaşlı amcaya sordum, 

 -Amca bu kadar dolmuş geçti neden binmedin, ne bekliyorsun?

"Evladım, ben yaşlıyım, Belediye bana kart verdi, otobüslerden ücretsiz faydalanıyorum, buradan 157 numara geçiyor onu bekliyorum fakat bir saate yakındır bekliyorum hala gelmedi."

Araştırdım; 157 numaralı hat için sadece 2 otobüs çalışıyormuş. Yani insanlar her şekilde dolmuşlara, özel halk otobüslerine muhtaç bırakılıyor. 

Özel halk otobüsleri ise, belediyenin ücretsiz biniş kartı verdiği yaşlı insanları dövmekten beter ediyor, belediye’nin verdiği bu kartları kabul etmiyorlar.

Büyükşehir Belediyesi Otobüs işletmesi, kâr edilecek değil, vatandaşa hizmet götüren bir yapı olarak görülmeli ve bu yönde faaliyette bulunmalıdır.

Dolmuş şoförlerinin araçlarına binen yolcuları patates çuvalı gibi görmesi, istedikleri yerde durup beklemeleri, istedikleri yerde otobüslerle ve diğer dolmuşlarla yarışmak için son sürat gitmeleri, 

Özel halk otobüslerinin belediyenin vermiş olduğu ücretsiz kartları kabul etmeyip insanlara çirkin şekilde tepki göstermeleri, sözlü saldırılarda bulunmaları ve bu gibi olumsuzlukları düşünürsek;

Büyükşehir Belediyesi’nin tüm bu sorunları bildiği halde çözemediği veya umursamayıp ilgilenmediğini de göz önüne alırsak,

Ulaşıma yapılan zam, verilen kalitesiz hizmet için çok fazladır.
NOT: Üniversite öğrencileri tüm dünyada olduğu gibi, Adana'da da öğrenci olarak kabul edilmelidir.

Son Güncelleme: 04.09.2017 03:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Harranli 2017-08-26 23:47:40

Buradaki ayrıntıyı kimse fark etmedi sanırım aslinda sivil ücretinde bir ali cengiz oyunu var.Bozuk para yok bahanesiyle 2.75 kesilecek vatandaş zaten 0.15 krs'un hesabını yapmayacağı için sıkıntı yok.3 tl para üstüne 0.25 krs bulmak kolay ama 0.40 krs bulmak zor.uyumaya devam adana

Avatar
Kenan Erdoğan 2017-08-27 14:59:38

Arkadaşlar biraz duyarlı olalım ücret
Siviller de zaten 2.50 kuruş alıyorlar

Avatar
İlbey bayazıtoğlu 2017-08-28 00:22:11

Haberi yaparken bir de taşıma esnafına sorarak tam ve tarafsız bilgiyle haber yapılabilseydi daha uygun olurdu. Türkiye de toplu taşıma sadece İzmir'de yapılmıyor kıyaslarken bütün il ve ilçelerin fiyat listesini inceleyerek yorum yapsaydınız ikinci konu Adana'da toplu taşımaya kaç yılda bir zam yapıldığı 1 yıl içerisinde mazot fiyatları % 110 civarlarında yükseldi öğrenci ücretleri kartta 1. 40 kuruştan 1 tl ye çekildi sonra 1.20 kuruşa geri yükseltildi son zamla birlikte 1.50 kuruş oldu sadece girdi maliyeti mazot değil trafik kasko akü lastik harçlar vergiler tamir işçiliği ve parçaların fiyatları yükselirken herhangi bir zam yapılamadığı gibi fiyatlar aşağı çekildi. Şehir içi halk otobüslerinin sıfır fiyatları liste fiyatı 560 bin tl otokar marka için söylenmektedir. Elinizi vicdanınıza koyarak işletmeciliği de göz önünde bulundurarak haber ve yorumları yapmanızı saygılarımla talep ediyorum.

Avatar
Kaan Aktolga 2018-11-12 23:01:56

BöyLe Beediyenin *** ***

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0