banner815

Sağlık Sen seçimlerinde -cemaat -tarikat- gölgesi

Sağlık Sen Adana Şubesi delege seçimlerine baskı iddiası damga vurdu.

24 Eylül 2018 Pazartesi 03:34
Sağlık Sen seçimlerinde -cemaat -tarikat- gölgesi
banner812
Adana İl Sağlık Müdürlüğü bürokratlarınca delege seçimlerine el atıldığı, baskı ve dayatma ile Bekir Nennioğlu'nun listesine yönlendirme yapıldığı, diğer yandan da bazı siyasiler ve -cemaat -tarikat-mensuplarının devreye sokularak mevcut yönetimin yıpratılmaya çalışıldığı iddia ediliyor.

Kısa süre önceye kadar İl Sağlık Müdür yardımcısı olarak görev yapan Bekir Nennioğlu ve aynı ekipte şube müdürü olarak görev alan Feridun Altıparmak'ın hangi gerekçe ile görevlerinden alınıp bir anlamda tenzili rütbe ile bir başka göreve nakledildikleri gerçeği kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Adana İl Sağlık Müdürlüğünde Süleymancılar ile Menzilcilerin cirit attığı iddia ediliyor.

Nennioğlu ve Altıparmak'ın sürgün kararında etkili olan iradenin, 180 derece dönüş yaparak sendika seçimlerine gölge düşürürcesine muhalif ekibe destek kararı almasının ardında -cemaat-tarikat- etkisinin olduğu kaydediliyor.

Hükümet Menzil cemaatine karşı harekete geçti ama yerelde...
Sağlık Bakanlığı 6 yıllık uygulamayı kaldırdı. Bu düzenlemeyle önemli görevlere atanan Menzil cemaati üyelerinin ayıklanmasının hedeflendiği öne sürüldü. Buna rağmen Adana il sağlık müdürlüğünde Menzilin borusunun ötmeye devam ettiği ifade ediliyor.

Yıllardır Menzil tarikatına bağlı kişilerin önemli görevlere getirildiğini belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yapılan köklü değişikliğin altında bu grupların ayıklanmasının da yattığını söyledi. Personel atama ve yer değiştirmelerinde etkili olan Sağlık Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü de değiştirildi, bu göreve Dr. Mehmet Akgül getirildi ancak bu uygulama Menzil’in bakanlık kadrolarındaki etkisini kırmaya yetmedi.

AK Parti hükümetinin FETÖ'ye yönelik tasfiye operasyonları sürerken Gülencilerin yerine Menzil tarikatının geçmeye başladığı ileri sürülüyor.

1930'larda Muhammed Raşit Erol tarafından Adıyaman'ın Kahta ilçesinin Menzil köyünde kurulan söz konusu tarikat, günümüzde başta sağlık sektörü olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde geniş ticari faaliyetler yürüten bir yapıya dönüştü.

Türkiye'de en fazla müridi bulunan tarikatlar arasındaki Menzil'in, devlet kadrolarında da gittikçe yaygınlaştığı biliniyor. Özellikle 2012 yılından itibaren Menzil tarikatının iktidar ile dolayısıyla devletle çok daha yoğun ilişkilere girdiği, bazı devlet kurumlarına Menzilcilerin hakim olduğu ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı'nın bu kurumların başında geldiği ve tarikatın müritlerinin, Sağlık Bakanlığı'ndaki etkinlikleri, yazılı ve sosyal medyada sık sık gündeme geliyor."
Son Güncelleme: 28.09.2018 08:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hacı 2018-09-24 10:42:31

neyse bir fetö klasiğini menzil ile yaşarız tedbir alınmazsa Allah akil fi̇ki̇r versi̇n

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0