google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Sevim AĞAMULLA YAZDI: Maliyet !

Umutla beklenen bir seçimde öylece gelip geçti. Ardında türlü yorum ve seçenekler bıraktı.

16 Haziran 2015 Salı 20:10
Sevim AĞAMULLA YAZDI: Maliyet !
Şu parti, bu parti, o da olmadı, öbür parti koalisyon kursun.. Hayır diğeri, bu olmaz, bir de şu olsun gibi bir yığın siyasi dizayn önerileri sıralanmakta. Ne kadar da kolay dimi o şunla, şu bunla olsun demek, ama kazın ayağı öyle değil işte..

Öneriler yapılırken partilerin özellikleri, yapıları, siyasi duruşları, ideolojilerinin göz önünde bulundurularak yapılmasında fayda var.. Olsun, bu iyi demeyle olmuyor tabi ki. Reel bakışla değerlendirmek gerekiyor.

Bir olacak duaya amin demek var, bir de olmayacak duaya amin demek var.
Kanadım olsun uçayım diye dua etmek başka, kuvvet ver yürüyüm diye dua etmek başka.. Bir oluru, bir de olmayanı vardır..
50 tl lik bir kıyafete 10 tl teklif edilirse olmaz, bir de ederi ve de bedeli vardır. 40 derseniz belki.. Aynı zamanda bütün bunları da göz önünde bulundurmak, maliyeti de iyi hesaplamak gerekir.
Akp'nin, Chp'nin, Mhp'nin, Hdp'nin tüm partilerin kendi çizgileri ve hesap verecekleri tabanları vardır.
Ona rağmen çok farklı bir vaziyet almalarını beklemek hayalcilik ve temenniden öte gidemez, doğanın da bir kanunu vardır.. Herkesinde bir ödevi.

Chp'den Cumhuriyetten, laiklikten ödün vermesini, Atatürk ilkeleri dışına çıkmasını, seçim bildirgesini uygulamamasını, yolsuzluklardan hesap sormamasını kimse bekleyemez.
Akp'den başkanlıktan, meramına uygun yeni anayasadan vazgeçmesini, yolsuzluk dosyasını açtırmasını beklemek iyi niyetlilik olur.
Mhp'den vatanın, milletin birliği, bütünlüğü konusunda taviz vermesini, açılım sürecine evet demesini beklemek de gerçek dışıdır.
Hdp'den süreçten vazgeçmesini, İmralı, Kandil'i dışlayıp pkk ile arasına mesafe koymasını beklemek de ayrı bir saflıktır.

O halde ne olacak?.. Bu partilerden nasıl koalisyon kurulacaktır?
Akp+Mhp .. Akp+Chp.. Veya Chp+Mhp, dışardan veya içerden destek Hdp..

Bunlar içinde şu ana kadar kullanılan söylemler, intibalar pek olumlu sinyal vermemektedir.
Muhalefetin seçim söylemlerine şöyle bir bakarsak eğer hepsi iktidara karşı müthiş bir kampanya yürüterek eleştiriler yapmışlardı ve mutlaka hesap sorulacağı belirtilmişti.
Bütün bunlara göre muhalefet iktidarla ortak koalisyonu kendi tabanlarına anlatamayacaklarını düşünmekte ve buna pek istekli görünmemektedirler.
Fakat diğer olası koalisyon şıkları da pek olur gibi durmamaktadır.

Muhalefet iktidarı yıkmayı amaç edinmişse şayet, bazı isteklerinden, koşullarından en azından şimdilik feragat etmek durumundadır.. Madem önemli olan ülkenin bu cendereden kurtulması. Mesela Mhp baştan hdp'yi tamamen silmeden bir ön görüşme yapabilmeli çok sert mesajlardan kaçınmalıdır.

Aslında kilit parti burada Hdp'dir. Hdp bir adım öne çıkmalıdır. Meclise girmesi için verilen desteği göz ardı etmemeli, bu konuda sorumluluk duymalıdır. Hdp'nin çözüm süreci diye tutturup koalisyon sürecini tıkamaması, gerçekten Türkiye partisi olabileceğini gösterebilmesi gerekir. Yoksa bir dahaki seçimde bu teveccühü bir daha göremeyecektir.

Örneğin; çözüm sürecinin içeriği, olası koalisyon partilerine anlatılıp, şeffaflaştırılıp destekleri istenebilir.. Kimseden şeffaf olmayan bir süreç için onay beklemek mantıklı olmasa gerek, ya da en azından kısa bir hükümet dönemi için bu süreç askıya alınıp dondurulabilir.. Hdp demokratik zeminde mücadeleyi sürdüreceğini, silahların susması gerektiğini belirtmeli, sürekli İmralı, kandil figürlerini anarak Türkiye partisi olması mümkün olamaz.. İnandırıcılığını kaybeder, bir dahaki seçimde bu olanağı bulamaz..

Bu mesajları verdiği halde Mhp olumlu karşılık vermezse, ilk seçimde büyük oranda oy kaybetmesi işten bile değildir. Mhp'nin sürece rağmen Hdp'ye destek vermesi, bir daha ki seçimde seçmeninin Akp ye gitmesi demektir, bunlar göz ardı edilemez.. Bu durum kısmen Chp içinde söz konusudur, Chp'nin de oylarının önemli bir kısmının da Mhp'ye gitmesi olasıdır.

Herkesin bir adım öne çıkıp iktidara talip olması gerekir, bulunulan yerden şu an bu mümkün görülmemekte. Ülkede  ivedilikle çözüm bekleyen hukuk, adalet, ekonomik, yolsuzluk, baskı ve zulmü vb gibi sorunlar olduğu, halkın umutla beklediği unutulmamalı öncelik bunlara verilmelidir.. Aceleye getirilmeden, getirisi, götürüsü, maliyeti tartılarak el birliği yapılmalıdır.

Tüm muhalefet bir şekilde taşın altına elini koymalı bu ağırlık kaldırılmalıdır. Bir şekilde orta yol bulunup, ortak paydalarda buluşup uzlaşma yoluna gidilmelidir. Aksi takdirde taşın altında hep beraber kalınacaktır..

Millet pür dikkat kimin ne, nasıl? bir yol izlediğinin takipçisidir.
Eğer bu sağlanamıyorsa da erken seçim kapıda olacaktır. Yeni bir seçimin kime ne getireceği de, ancak piyangodan çıkacak bir ikramiye umudu kadar olacaktır.

Seçeneklerin çok iyi ve sağlıklı düşünülerek değerlendirilmesi, ülke için en iyi kararın verilmesi gerekmektedir. Şu fırsatta en azından lüks sayılacak istekler, konular şart diye öne sürülmemeli, ikinci plana düşürülmelidir.

İlk aşamada zaruret arz eden hukuk, yolsuzluk ön koşulda yer almalıdır.. Hiç  yoktan seçime geçiş, kısa dönemlide olsa 1-2 yıllık bir hükümet mutlaka kurulmalıdır. Aksi takdirde ani, yeni bir seçimin sonucu bambaşka bir belirsizlik, kaosla sonuçlanabilir.
13 Yıldır binilen alamet umarız kıyametle sonuçlanmaz.

Kilit parti Hdp, anahtar parti Chp'ye büyük görev düşmektedir.. Hdp'nin bazı isteklerini erteleyip, dondurması, Chp'nin de elçi görevi üstlenmesi, Mhp ile görüşmeleri sürdürmesi gerekir. Chp hükümet olmak için mutlaka tabanın onaylayabileceği bir şekilde görüşmeleri sürdürüp orta bir yolda olası koalisyon partililerine pusula olmalı, bildirgesini icraata dökme yolunu aramalıdır. Anahtar parti Chp iktidara giden kapıları açmayı denemelidir. Seçim meydanı söylemleri gerçekleştirilmelidir.

Umarız muhalefet partileri devlet adamlığı niteliğinde, sağduyulu bir uzlaşıyla, sağlıklı bir koalisyon kurar, kararmakta olan ülkeye bir umut, bir ışık saçılır. Sadece ülke içi değil, sınır dışı sorunlara da bir umut olunmalıdır.

Sınırlar sığınmak için bekleyen insan seli, işid, pyd, ypg ve bilumum terör örgütleri Irak ve Suriye'yi hallaç pamuğu gibi atmakta.
Sivil halk perişan sefilleri oynamakta.

EY Türk kardeşim!! EY Kürt kardeşim!! Aklını başına topla! Bu gidişle, Suriye ve Irak'a bak gör halini. Birlik ol geçit verme bu dayatmaya. Emperyalizm hüküm sürmekte, sanma bu vatandan koparacak hiçbir şey aslında senin olacak. Bedeli çok ağır olur. Bu günler kara günler, ayrılıkçı hiç bir tavır kimseye aydınlık getirmez.. Sadece küresel güçlere, İsrail'e, vampirlere yarayacak.. Akıllı ol! Suriye ve Irak halkı zulümden Türkiye'ye koşmakta, sen nereye gideceksin?

Bu güzel ülkeye ve insanına zulüm, göz yaşı, acıyı reva görme, bu vebali kimse taşıyamaz.. Suriye, Irak'taki içler acısı acı manzaralar, hiç mi bir şey anlatmıyor? Her kim ayrılıkçı bir tavır izlerse bu ülkeninde halkında katili olacaktır, zarar kimsenin hanesine kâr yazmaz, bunu unutma.

Hdp'ye bu seçim çok sorumluluk vermiştir halk, bunu iyi değerlendirmeli, madem niyeti Türkiye partisi olmaktır, birlik mesajları verip terörle arasına mesafe koymalıdır. Toplum seçim sonucu ile çoktan birlik mesajı vermiş, herkesi kucaklamıştır.

Unutulmasın ki 13 yıldır azarlanan millet bu kez iktidarı azarlamıştır.. Başkanlığa hayır demiş, yeni anayasa yapması için iktidara güvenmemiş, o yetkiyi tek başına vermemiştir.
Haydi muhalefet bu ülke sizden çok şey bekliyor..

İktidar orada beklemekte, topluma kulak verin, haydi gayret..
Ya birlikte kardeş gibi yaşamayı öğreneceğiz ya da aptallar gibi hep beraber yok olacağız.. (martin luther king).. SS.A
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Cemal Ersindigil 2015-06-17 01:20:32

Türk insanı Beraber Olmak isteniyor Sosyallikten Uzaklaşıp Hep Birbirinden Ayrı Olmak istiyor.Anlıyacağınız. Kürt Kürdüm Diyor,türk türküm, Arab arabım,Laz Lazım,çerkez çerkezim Diyor Ayrı Olmak istiyor Herkes.Hiç Kimse Samimi Deyil Zira Kaç 13 Yıldır Nefret Tohumları Ekiliyor O Topraklarda...Dinide Alet Ediyor Ticaretlerini Kan ile Yapıyorlar.Samimiyet Hiç Kalmamış Ve Bir Kısmımız hep Aptalca Öldü Dahada Ölecek Maalesef.C Ersin....

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0