banner805

Tarihi Nuri Has Pasajı Çiçek Pasajı'na Dönüşecek

Seyhan İlçe Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar restorasyon çalışması başlatılan Nuri Has Pasajı'nın proje çizilmesiyle ilgili ihalenin yapıldığını söyledi.

15 Şubat 2016 Pazartesi 12:14
Tarihi Nuri Has Pasajı Çiçek Pasajı'na Dönüşecek
Seyhan İlçe Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar restorasyon çalışması başlatılan Nuri Has Pasajı'nın proje çizilmesiyle ilgili ihalenin yapıldığını söyledi. Balıkçılar Çarşısı'nın bulunduğu bölgeye yapılacak olan kent meydanı çalışmaları kapsamında restorasyon kararı alınan Tarihi Nuri Has Pasajı eski görkemli günlerine kavuşacak.
İstanbul'daki Çiçek Pasajı şeklinde düzenlenecek olan pasajın restorasyonun 5-6 milyon lirayı bulmasını beklediklerini belirten Karalar, "Nuri Has Pasajı'nda proje çizilmesiyle ilgili ihale yaptık. Ne yapılmalı, nasıl güçlendirilmeli, bu yapılacak işlemlerin ortaya çıkması için bir ihaleye çıktık" dedi.

Yapılacak restorasyonun geniş kapsamlı olacağını belirten Karalar şöyle konuştu: 

"Ailelerle görüştük, hem Nuri Has, hem Özyiğin'le, oradaki esnaflarla. Zaten biz el koyduk oradaki işlere. Yoksa, çok basit bir onarım yapacaklardı. Basit bir onarım Nuri Has Pasajı'nı kurtarmazdı. Oradaki onarım nereden bakarsanız bir 5-6 milyon civarında bir iş vardı orada. Bunu da şöyle yapalım dedik."

"Masrafı dörde bölelim dedik. Yani dörtte birini Seyhan Belediyesi yapsın, dörtte birini Özyiğin yapsın, dörtte birini Has Ailesi yapsın, dörtte birini de oradaki esnaftan alalım. Oradaki esnafla da konuştum ben. Burayı yüzyıllarca yaşatalım. Çok önemli bir değerimiz, iyi çok görkemli bina."
DHA
Son Güncelleme: 28.02.2016 08:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner806

banner776

banner782

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0