google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

TCDD'de Zihinleri Bulandıran İhale İddiası

Adana'da yaşayan Mimar Aslı Çevik TCDD 6. Bölge Müdürlüğünde yaşanan ihale süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

25 Mayıs 2015 Pazartesi 10:03
TCDD'de Zihinleri Bulandıran İhale İddiası
Mimar Aslı Çevik Adana'da bulunan TCDD 6. Bölge Müdürlüğü ile 20 dairelik bir anlaşma yaptı.

TCDD'nin uhdesinde bulunan 20 lojmanın bakım ve onarımı karşılığında Aslı Çevik ve kurum yetkilileri arasında 37 bin lira ödeneceğine ilişkin bir sözleşme imzalandı. 

Daha sonraki günlerde, Bölge Müdürü Mustafa Çopur'un şok talimatı ile daire sayısı 16'ya düşürüldü. Sözleşme dışında bırakılan 4 daire ise yeniden ihaleye çıkarıldı.

"20 Daireye 37 4 Daireye 38 Bin Lira"

Bakım ve onarımı istenen 20 daire için 37 bin lira ödenek ayıran TCDD 6. Bölge Müdürlüğünün 4 daireyi anlaşılmaz şekilde 38 bin liraya ihale ettiği öne sürüldü.

Zihinleri bulandıran bu işlemin devleti açık biçimde zarara uğrattığını savunan Mimar Aslı Çevik, Adana 3. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak yapılan haksızlığın giderilmesini istedi.

"Seni ilgilendirmez" dediler...

İç mimar Aslı Çevik'ten alınan 4 dairenin 38 bin liraya ihaleye çıkarıldığı öne sürüldü. Yapılan işlemin kurumu zarara uğratmak manasına geldiğini vurgulayan Çevik, "bana 20 dairenin bakım ve onarımı karşılığında 37 bin lira vereceklerken, sadece 4 daireye ödenecek 38 bin liranın şaşkınlık verici olduğunu düşünüyorum" dedi.


Çevik, Bölge yetkililerine "16 dairenin karşılığı 37 bin lira ise, 4 dairenin karşılığı nasıl 38 bin lira oluyor" dediğimde, kimseyi ilgilendirmez" yanıtını aldığını söyledi.

"Ekstra hizmet yaptırdılar parasını ödemediler"

Mimar Aslı Çevik, sözleşme dışındaki işlerin TCDD Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılmasına rağmen kendisine herhangibir ücret ödenmediğini de açıkladı.

"Bilirkişiyi 'sen ayarladın' dediler"

Adana 3. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından konuyla ilgili bilirkişi tayin edildiğini ifade eden Aslı Çevik, şu ifadelere yer verdi:

"Bilirkişi yapılan ekstra ödemeler de dahil olmak üzere 117.435 TL'lik bir alacak çıkardı. TCDD Adana Bölge Müdürlüğü ise yapılan haksızlığı belgeleyen bilirkişiyi benim ayarladığımı iddia etti. TCDD
 yetkilileri  "27 bin lira öderiz gerisine karışmayız" diye haber gönderdi. Sonradan bu rakamı da ödemeye yanaşmadılar."


"Bakanın oğlu gelse bu parayı alamaz"

"TCDD 6. Bölge Müdürlüğünde doğrudan temin yöntemi üzerinde farklı yöntemler geliştirerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve muhatap şahıslar açıkça zarara uğramaktadır" diye konuşan Aslı Çevik, bazı yetkililerin, alacağını talep ettiğinde, "bakanın oğlu gelse bu parayı alamaz" şeklinde yanıtlar verdiğini öne sürdü. 

"Davadan vazgeçersen zararını karşılarız"

Emlak İnş. Servis Müdür Yardımcısı S.E.'nin kendisine, "davandan vazgeçersen ve vazgeçtiğini belgelersen bir kaç iş verip zararını karşılarız" dediğini iddia eden Çevik, bu arada TCDD Teftiş Kurulu Başkanı Numan Yavuz'un kendisini arayarak, "haklı çıkarsan, eğer böyle bir şey varsa senin paranı ödetiriz, hakkını her şekilde alırsın" dedikten kısa süre sonra müfettiş gönderildiğini, gelen Doğan Aktan isimli müfettişin ise "biz buraya TCDD çalışanları için geldik. Ben onlar için buradayım" diyerek gittiğini söyledi.

Mimar Aslı Çelik, TCDD
 6. Bölge Müdürlüğü tarafından kendisine haksızlık yapıldığını ve mağdur edildiğini belirterek başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin olmak üzere Adana Valisi Mustafa Büyük'ten olaya el koymalarını istedi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
takipçi 2015-05-25 13:27:30

Ya gazeteci kardeş; valla bıktık bu demiryollarında dönen yolsuzluk,usulsüzlük,götürmeler ve son haberindeki kelime oyunları gibi ihale ile arpalığı doldurmalardan bıktık..Bıktık,çünkü bu yönetici takımı sözüm ona dini kitabı hiç kimseye vermeyen milliyetçi geçinen insanlar..Sanki milliyetçi değil de milliyiyici olmuşlar artık..herhangi bir yaptırım da yok,çekiyorlar uzman diye bir kadroya,orda bankamatik memurluğuna devam.Yine tanıdık müteahhitlerle perde arkasından ihale şartlarını ve kolaylığı sızdırp devammmm..Hapis cezası alan yok,alsalar da ertelenen çok vesselam bıktık bu demiryollarında dönen dolaplardan ve devletin malını yemeyen değil yiyen domuz olmuş haberimiz yok bıktık.Gelen müfettiş iyi mi ki,cebine koyarsan bir kaç maaş arpa,incelemeden gider..Bu durumun çözümü, ayyuka çıkarıp ipliklerini herkese tanıtmak ve insan içine çıkamaz hale getirmek..kalemine sağlık gazeteci kardeş..

Avatar
tcdd 2015-05-25 21:02:50

Orda çok fazla iş dönüyor el altından çok fazla gidiyor insanlar bile bile zarara ugratilip keyiflerine bakiyorlar . paraları bittiğinde is cikaririiz diyorlar. Sorulursa biz seffafiz dosyalar burda diyolar eee tabi minareye çalan kılıfını bulurmus..Bu duruma çok hazırlık yapılmıştır baksana müfettiş e adalet bitmiş ..

Avatar
ali çevik 2015-05-29 14:56:23

Demiryolunu yiye yiye bitiremediler.Yazık günah.Cuma günleri namazda boy gösterenler,mütehahitlerin avantalarını alıp yerken boylarını Allah tan nasıl saklıyorlar acaba.Özellikle yol servisindekilerin mal varlıkları,yaşam standartları araştırılsın,şayet orda yemeyen biri varsa....

Avatar
Takipçi 2017-01-19 12:52:38

Biz Halan marşımızı alamadık burdan yetkililere sesleniyorum maaşlar yapılmıyor bugün ayın kaçı oldu yemek parası 4aydır verilmiyor yol parası çocuk eş parasından kesiliyor ve artı tehdit şantaj yapılıyor işten çıkarırız diye Allah bilsin bunları ama bu kadar olmaz artık pes yani bu taşeron lar hiç gününde ödeme yapmiyolarrr duyyyyynnnn biiiiizzzzzzziiiii RTÜK duyuuuunnnn

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0