banner805

Yatırımcı Muhtar Köyünü Kalkındırdı

Adana'nın Pozantı İlçesi Toros Dağları eteğindeki Karakışlakçı'nın Muhtarı Harun Yetkin, yaptığı çalışmalarla ekonomik kalkınmaya imza attı.

30 Ekim 2015 Cuma 12:10
Yatırımcı Muhtar Köyünü Kalkındırdı
Kiraz bahçesini 1000 dönüme arı kovanı sayısını da 13 bine çıkartan Yetkin, kiraz, bal ve çilekten yılda 4 milyon lira kazanç elde edildiğini söyledi.

11 yıl önce göreve gelen ve 3 dönemdir seçilen Karakışlakçı Muhtarı Harun Yetkin girişimci özelliği sayesinde yaptıklarıyla herkesin dikkatini çekiyor.

Yetkin'in girişimleri ve çabaları sayesinde köyde 15 dönüm olan kiraz bahçesi 1000 dönüme çıkarken, kovan sayısı da 6 binden 13 bine çıktı. Köyde hiç çilek ekimi yapılmazken Adana Büyükşehir Belediyesi de çilek üretimi yapılsın diye 300 bin fide gönderdi. Fideler toprakla buluştu ve 100 dönümlük alanda çilek yetiştirilmeye başlandı. Tüm bu çalışmalar köyü ekonomik olarak kalkındırmaya başladı. Köyün yıllık geliri 4 milyon TL'yi geçince, tersine göç başladı ve 2004'te 420 olan nüfus, 680'e yükseldi.

FAKİR BİR BÖLGEYDİ

Kendisi de bal üretimi yapan ve 'Balcı Harun' diye tanınan Harun Yetkin, 2004 seçimlerinde 29 yaşında muhtar oldu. Balcı Harun, o günleri şöyle anlattı: 

"Karakışlakçı çok değil bundan 10 yıl önce sadece dağında keven balı üreten, yazın Çukurova'ya inen kışın Muğla'ya giden ve geçim temin edemeyenlerin de il dışında tatlıcılık yaptığı bir köydü. Memleket ile ilçeye uzak sapa bir konumdaydı, bir şeyler yapalım istedim. İhtiyar heyetini topladım, köyün öğretmenini, imamını, yaşlıları çağırdım, ne yapabiliriz memleket için diye oturduk konuştuk."

KÖYÜMÜZ VALİ GÖRDÜ

İl yöneticilerinin dikkatini çekmek için bir bal festivali düzenlediklerini, dönemin Adana Valisi Cahit Kıraç'ı da davet ettiklerini anlatan Harun Yetkin, şunları söyledi:

"Köyümüze ilk defa Vali geldi, milletvekilleri geldi. Tabi Vali gelince tüm bürokratlar da geldi ve köyü gördüler. Zaten bal bahaneydi, balı bahane ederek o bölgeyi insanlara göstermek amacımızdı. Saklı kalmış kendine ait güzellikleri unutulmuş, bir kenara itilmiş yeri gündemde tutmaktı amacımız. Bunu da başardık" dedi. Vali Kıraç'ın talimatıyla bölgeye su boruları döşendiğini, bahçeleri sulamaya başladıklarını belirten Yetkin "Kiraz ve bal üretiminde büyük çıkış yakaladık. Şu anda 4 milyon TL girdi sağlanıyor."

FRANSA'DAN TALEP VAR

Televizyonda izlediği bir program sonucu köyünde çilek üretimini de başlattığını anlatan Muhtar Yetkin Büyükşehir Belediyesi'nin bu çalışmaya 300 bin çilek fidesi ile destek verdiğini belirtti. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü ve Pozantı Belediye Başkanı MHP'li Mustafa Çay'ın bölgede çilek üretiminin artması için verdikleri desteğe teşekkür eden Yetkin "Şu anda kilosu 5 liradan yok satıyoruz. Fransa'dan talep var, yurt dışından talep, bize çilek gönderin diye ama yetiştiremiyoruz" dedi.
DHA
Son Güncelleme: 03.11.2015 11:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner806

banner776

banner782

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0