banner815

Yumurtalık'ta imece usulü bayramlaşma

umurtalık ilçesine bağlı Yeşilköy, bu kez anlamlı bir başka etkinliğe ev sahipliği yaptı.

24 Ağustos 2018 Cuma 21:59
Yumurtalık'ta imece usulü bayramlaşma
banner812
Her şeyin imece usulü yapıldığı, okulların elbirliği ile yenilendiği, yardımlaşmanın ana kural olduğu Adana'nın Yumurtalık ilçesine bağlı Yeşilköy bu kez anlamlı bir başka etkinliğe ev sahipliği

Köyde bulunan yardım marketinden aralarında şehit ve gazi çocuklarının da olduğu yaklaşık 2 bin 500 çocuğa kıyafet ve kırtasiye yardımı yapıldı.

Adana'nın Karataş ve Yumurtalık ilçelerine bağlı komşu köyler Yeşilköy, Bahçe, Kaldırım, Bebeli, Zeynepli ve Kırmızıdan sakinlerinin hayatı uzun yıllar Almanya'da çalışan Mehmet Güven'in, edindiği birikimini bu yörenin insanları için kullanmaya başlaması ile değişti.

Köylülerin de desteğiyle ilk önce Yeşilköy'ün okulu onarıldı ve büyük bir spor salonu yapıldı. Günlerini tarla veya bahçede geçiren kız çocukları, okuldan arta kalan zamanlarında spor yapmaya başladı.

Çevre köylerden de kız çocukları Yeşilköy'e gelerek muay thai, karete, judo, tekvando öğrendi. Yaşları 8 ile 17 arasında değişen yaklaşık 500 kız çocuğunun spor yaptığı köylerden Türkiye, Avrupa ve Balkan şampiyonları çıktı. Bu arada köylüler neredeyse her hafta yemekli toplantılar düzenleyip birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini ortaya koymaya başladı.

YARDIM MARKETİ İLE GİYİM EVİ
Hayırsever Alevi Kanaat Önderi Mehmet Güven'in öncülüğünde 'Yardım marketi' kuruldu. Önce çevre 6 köy ile başlayan dar gelirlilere gıda ve giyim ihtiyacını karşılama işi gün geçtikçe yayıldı. Her geçen gün hedefini daha yükseklerde tutan köy sakinleri Kurban Bayramı öncesi çok anlamlı ve büyük bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Çevre köylerde ve Adana'nın varoş mahallelerinde tespit edilen dar gelirli ailelerin çocukları ile Adana Şehit Aileleri Derneği'nin tespit ettiği gazi ve şehit yakınlarının çocuklarına giyim ve kırtasiye yardımı yapıldı. Yaklaşık 2 bin 500 çocuğun tepeden tırnağa giydirildiği, kırtasiye yardımının yapıldığı etkinliğe katılan çocuklar verilen yemeğin ardından evlerine mutlu döndü.

Köylülere öncülük eden ve tüm kazancını hayır işlerine harcayan Mehmet Güven, "Çocukları okutuyoruz. Vatanını milletini seven, Atatürkçü çocuklar yetiştikçe mutlu oluyoruz. Buradaki etkinlik bize inanılmaz bir haz veriyor. Bir çocuğun gülümsemesini hiçbir maddi değerle kıyaslayamazsınız. Biz ömrümüz ve imkanımız elverdiği sürece bu yardımları hiçbir beklenti olmaksızın yapmaya devam edeceğiz. Bizlere bu yardım etkinliklerinde destek olan bürokratlarımıza da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
DHA
Son Güncelleme: 29.08.2018 23:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0