banner815
Flaş Haber
Kapat

Adana'da 'e-atık' için ortak eylem

Büyükşehir Belediyesi çevre kirliliğinin önlenmesi ve insan sağlığının korunması amacıyla çalışma başlattı.

14 Ağustos 2016 Pazar 12:45
Adana'da 'e-atık' için ortak eylem
banner812

ADANA Büyükşehir Belediyesi çevre kirliliğinin önlenmesi ve insan sağlığının korunması amacıyla elektrikli ve elektronik atıkların (e-atık) toplanıp, geri dönüşümünün sağlanması için ilçe belediyeleri ile ortak çalışma başlattı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, televizyon, bilgisayar monitörü ve telekomünikasyon cihazlarının üretiminde 60 ayrı malzeme kullanıldığını belirterek, "Bu cihazların üretiminde cıva, kadmiyum, kurşun, boryum ve fosfor kullanıldığından, insanlar başta olmak üzere tüm canlılar üzerinde ölümcül etkileri bulunuyor. Bu nedenlerle e-atıkların toplanması konusunda ilçe belediyeleriyle koordineli şekilde çalışmamız çok önemli" dedi.

E-ATIK ÇÖP DEĞİL, EKONOMİYE GERİ KAZANDIRILIYOR

Elektrikli ve elektronik atıkların yönetimi konusunda Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş'un koordinesinde gerçekleştirilen toplantıda ilçe belediyelerinin sorumlulukları, bilinçlendirme, eğitim faaliyetleri, e-atıkların etkin toplanması konuları ele alındı. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) temsilcileri ile e-atık yönetimi uzmanlarının katıldığı toplantıda değerlendirme yapan Akkuş, şöyle konuştu:

"Her yıl dünya genelinde 41.8 milyon ton, Türkiye'de ise 500 bin tona yakın e-atık toplanıyor. Televizyon, bilgisayar monitörü ve telekomünikasyon cihazlarının üretiminde kullanılan 60 malzeme arasında cıva, kadmiyum, kurşun, boryum ve fosfor gibi canlılar üzerinde ölümcül etkileri olan maddeler bulunuyor. Çevre kirliliğini önlemek, insan başta olmak üzere tüm canlıları korumak için e-atıkların doğru yönetimi büyük önem taşıyor."

E-ATIKTAN KURTULMAK İÇİN ALO 153'Ü ARAMANIZ YETERLİ

E-atıkların yüzde 40'ının çelik, yüzde 20'sinin plastik, yüzde 13'ünün bakır, yüzde 12'sinin pil ve yüzde 7'sinin alüminyum olarak ekonomiye geri kazandırıldığını vurgulayan Akkuş, şunları söyledi:

"Toplumda e-atık konusunda çevre bilincinin sağlanması ve farkındalık sağlanması konusunda Adana Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü çalışmalara ilçe belediyelerinin dahil olması ve koordineli bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu amaçla yaptığımız toplantının verimli sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Adana'da ilçe belediyelerimizin desteğiyle Türkiye'ye örnek olacak çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz."

Toplantıda konuşan Özel Atık ve Geri Dönüşüm Tesisleri Şube Müdürü Çağrı Ün ise, "Kullanım dışı kalan elektrikli ve elektronik eşyalarını geri dönüşüme göndermek isteyen vatandaşlarımızın Büyükşehir Belediyesi Alo 153 hattını arayıp bilgi vermelerini rica ediyoruz" dedi.

Son Güncelleme: 18.08.2016 15:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0