banner815

Adana'da 'Yargı-Medya Buluşması'

'Yargı-Medya Buluşması' Adana'da gerçekleşti.

05 Ekim 2018 Cuma 11:23
Adana'da 'Yargı-Medya Buluşması'
banner812
Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Adana Bölge Adliyesi'nin ev sahipliğinde 'Yargı-Medya Buluşması' gerçekleştirildi.

Adana'da bir otelde gerçekleştirilen buluşmaya, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin, Bölge Adliyesi Başsavcısı Sabri Beytorun, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adalet Bakanlığı Basın Müşaviri Tacettin Ural, akademisyenler ve gazeteciler katıldı.

Burada konuşan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Türkiye'de ilk Medya İletişim Bürosu'nun 2014'te Adana Adliyesi'nde faaliyete geçtiğini belirtti.

Başsavcı Ömer Faruk Yurdagül şöyle konuştu:
"Proje kapsamında, basın sözcülüğü görevini üstlenecek hakim ve Cumhuriyet savcıları belirlenmiş, yapılan çalıştay ve toplantılarla evrensel uygulamalar göz önüne alınarak basın sözcülüğü kurumuna, yargı teşkilatımızda işlerlik kazandırılmıştır. Bununla birlikte adliyeler bünyesinde oluşturulan Medya İletişim Büroları, basın sözcüleri yönetiminde, basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyunu yargısal faaliyetlerle ilgili bilgilendirme görevini üstlenmiştir.

Bugün gelinen noktada, projenin başladığı 2014 yılından bu yana önemli mesafe alınmış olsa da halen çözülmesi gereken bazı sorunlar olduğu bir gerçektir. Bugünkü toplantının da, hem gelinen aşamayı analiz etmek hem de yaşanan sorunlarla ilgili çözüm üretmek bakımından hepimiz için güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yargı organlarının idari nitelikteki faaliyetlerinin duyurulmasında ve haber konusu yapılmasında, gerek teoride gerekse de pratikte önemli bir engel bulunmamaktadır. Ancak soruşturma ile kovuşturma yani dava konusu olan ve aynı zamanda haber değeri bulunan hususların basın ve kamuoyuyla paylaşılmasında, hassas bir dengenin gözetilmesi gerekmektedir."

Konuşmaların ardından Adalet Bakanlığı Basın Müşaviri Tacettin Ural, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun ile Hürriyet Gazetesi Yazarı Oya Armutçu, yargı-medya ilişkileri konusunda önemli bilgiler verdi.
Son Güncelleme: 08.10.2018 23:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0