banner815

Ahilik Haftası başlıyor

ADANA'da da bu yıl 9'uncu kez kutlanacak olan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinleri başlıyor.

23 Mayıs 2016 Pazartesi 03:19
Ahilik Haftası başlıyor
banner812

ADANA'da da bu yıl 9'uncu kez kutlanacak olan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinleri başlıyor. 23-25 Mayıs tarihine kadar gerçekleştirilecek etkinlikler saat 09.30'da Atatürk Parkı'nda başlayacak.

Etkinlikler 24 Mayıs'ta saat 12.00'de merkez Seyhan ilçesi Kazancılar Çarşısı Alimünif Yeğenağa Caddesi üzerindeki Büyüksaat önünde yapılacak kutlamalarla devam edecek. Programda, Adana'da Yılın Ahisi seçilen oto elektrikçi esnafı Suat Akray'a kaftan giydirilecek, ödül töreni sonrası misafirlere Ahi Yemeği ikramında bulunulacak.

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, tüm esnafların etkinliklere katılması çağrısı yaptı. Sözütek, "Esnafımız, bayramına sahip çıkmalı, destek olmalı. Ahilik kültürünü esnaf bayramında en geniş şekilde hem anlatacak hem de tanıtacağız" dedi.

DHA

Türklerde Ahilik Geleneği

Ahilik sistemi Ahi Evren tarafından kurulmuştur. Ahi Evren, Letaif-i Hikmet adlı kitabında ahiliğin kuruluş felsefesini anlatmaktadır. Türk İslam devletlerinde ekonominin diğer bir önemli unusuru belki en önemli unsuru ahilerin sunmuş olduğu sistemdi. Şehirlerde kurulan ve gayrimüslimlere kapalı olan meslek birlikleri olan loncalar ahilerce işletiliyor ve böylece iktisadi faaliyetlerin önemli bir kısmının müslüman Türkler tarafından yürütülmesi sağlanıyordu.

Selçuklularla başlayıp Anadolu Selçukluları döneminde zirveye ulaşan bir esnaf örgütlenmesi olan ahilik bekar ve zanaat sahibi gençlerden oluşan esnaf dayanışma örgütleridir. XIV. Yüzyılın ünlü seyyahlarından İbn-i Batuta eserlerinde Anadolu'ya yerleşmiş Türkmenlerin yaşadıkları her beldede ahilerin sanat sahibi gençlerden müteşekkil gençlerden oluştuğunu, gençlerden her birinin halk içinde gözde bir mesleği icra ettiğini belirtmektedir. Mesleki yeterliliği benimseyen, kaliteli, bol ve ucuz üretimi gerçekleştiren ahi birlikleri üretim ve dağıtımın düzen içinde gerçekleşmesini sağlayarak halkı refaha kavuşturmuş ve Osmanlılar döneminde de faaliyetlerini sürdürmüşlerdi.

Ahilik teşkilatının önemli özellikleri:

a- Sadece müslümanlar üyedir.
b- Merkezi Kırşehir kurucusu Ahi Evren'dir.
c- Her meslek grubunun en önemlileri grubun başkanıdır.
d- Şehirde bulunan her meslek grubunun kendi örgütlenmesi vardır.
e- Usta çırak ilişkisi ile esnaf yetiştirilir.
f- Üretim miktarı ve kalitesi ile fiyat kontrolü yapılır.
asyaahileri.com

Son Güncelleme: 25.05.2016 20:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0