banner610
banner805

Ali BADEMCİ Yazdı - 15 Temmuz'u Anlamak

Daha olayların sıcaklığı geçmedi; o sebeple belki de o günlerin içinde yaşadığımız için..

21 Kasım 2016 Pazartesi 11:11
Ali BADEMCİ Yazdı - 15 Temmuz'u Anlamak
Daha olayların sıcaklığı  geçmedi; o sebeple belki de o günlerin içinde yaşadığımız için meseleyi iyi tahlil edemiyoruz. Her kötülük iyi bir şeyin başlangıcı olur diye garip bir inancımız vardır, ki şerrin her şeyden evvel maddî olarak kaça patladığını bir türlü düşünemeyiz.

Meselenin gölgesi bu, lâkin aslını iyi düşünebildik mi? Hâlâ çeşitli komplo teorileri ile îzah etmeye çalışıyoruz ama mesele bu kadar basit değildir; çünkü insanlar hiçbir sûrette hayatları ile  imtihan olmak istemezler. İşin içinde  iktidar mensuplarının kellesi var mıydı, yok muydu? 

Komplo teorilerinin doğru olduğunu kabul etsek bile kendi kazdığın çukura düşmek gibi bir ihtimâl de vardır! İçtimaî hâdiselerde bunu gözardı ettiniz mi kaybedersiniz; çünkü bu gibi hâdiselerin nasıl başlayacağı bellidir de, ne şekilde biteceğini programlamak imkânı yoktur! Çok düşük de olsa olası ihtimaller insanın kellesini bir anda götürüverir de  farkında bile olamazsınız!

Dünya ihtilâller ve darbeler tarihinde bunun istemediğiniz kadar örneği  vardır! Rusya'da Menşevikliğin Bolşevikliğe, İran'da çoşkun Türk milliyetçiliğin köktendinciliğe dönüşeceğini  kimse hesap edemezdi! Dünya bu iki hâdisenin de  sonucunu  maalesef tahmin edememiştir!

15 Temmuz'u  kalın gözlükle görmek ve böylece sonuçlar çıkarmak gerekmektedir! Zanlıları korumak ve onlara arka çıkmak bile meseleyi anlamamak demektir! Elbette zanlı suçlu demek değildir, bu ayırımını siyasi söylemle değil sorgulamalar ve yargı ile yapmak demokrasinin vazgeçilmez uygulamasıdır! Hattâ bu sorgulamalarda aşırılıklar ve haksızlıklar da olabilir; çünkü demokrasi, sorgulama, bilgi-belge toplama, kısaca hukuk bir sosyal bilim konusudur.

Böyle çalışmalardan aritmetik gibi kesin sonuçlar alamazsınız; zaten böyle bir şey sözkonusu  olsa 'yargılama'ya gerek kalmaz! O sebeble daha 15 Temmuz kalkışmasının sağlam sonuçlarının alındığını söylemek mümkün değildir! Dolayısiyle iktidar da muhalefet de havanda su döğmektedir!

Elbette  düşünülmesi gereken  önemli sorular vardır: 1) Tarihimizde benzer olaylar var mıdır? 2) Kalkışmanın  iç ve dış boyutları nedir? 3) Ülkenin dış politikası ile ne kadar ilgisi vardır? 4) Bir tarihi hesaplaşma mı yapılmak istendi? 5) Küresel gücün direttiği yeni siyasi harita ile ne dereceye  kadar alâkalıdır?

Bu soruları çoğaltabiliriz ama önce bunlar üzerinde derin derin düşünerek, kalkışmayı tartışma ortamından düşünce ortamına taşımak gerekmiyor mu?

Bize göre tarihimizde 15 Temmuz'a benzer bir hâdise yoktur; çünkü Selçuklu'dan Osmanlı'ya  gelen 1000 yıllık tarihimizde böyle 'Din-İslâm'eksenli bir kalkışma gösteremezsiniz! İslâmiyetten önce de bizde din adamları ve büyükleri devlet adamı olmaz, böyle bir şeye heves bile etmezlerdi!

Hiçbir 'Kam'ın kumandan veya devlet adamı olduğu vaki değildir! Din eksenli devlet idaresi Türk kültürüne Araplar'dan geçmiştir; lâkin hiçbir şekilde  asabiyete  dönüşmemiştir! O sebeble Yavuz Selim'in kaptığı 'İslâm Halifeliği'nin de sosyal ve siyaset hayatımızda hiçbir değeri yoktur! Siz meselenin, bugün 'Neo-Osmanlıcılık' şeklinde tezahür ettiğine bakmayın, bu konuda aydınlarımız, kendiler çalıp kendiler oynamıştır ve hâlâ bu konumda görünen insanlar vardır!

1000 yıllık Selçuklu-Osmanlı tarihinde ortadoksiye (sünni İslâm) dayalı bir kalkışma, ayaklanma  ve darbe teşebbüsü olmadığı gibi, heterodoksi halk ayaklanmalarının da ne din ile ne de İslâm’la ilgili olduğu ispat edilememiştir. Bu konudaki, iddiâ ve düşünceler sonradan uydurulan şeylerdir.

31 Mart'a kadar ordu isyanlarında hiçbir şekilde 'İslâmi slogan' duyamazsınız! Bizde 'İslâm'ın siyasi, bir umde olarak kullanılması 'Hasta adam' devri tarikatlarının çarpıklıklardır. İşte 15 Temmuz'u ancak böyle mandacı bir zihniyete bağlayabilirsiniz ki, kesinlikle 'Hanedan'ı o cepheye dâhil edemezsiniz!

Elbette 15 Temmuz kalkışmasının hem iç hem de içle birlik hareket eden dış boyutu vardır! Bugün siyasi Kürtçülüğün, 'Cemaat' hareketi ile  birlikte  bir strateji uyguladıkları ispat edilmiştir. Marksist Kürtçülük ile İslâma dayalı  Kürtçülüğün de hiçbir farkı yoktur.

Güney ve Güneydoğu'daki bölücülüğü  komşularımız sınır ötesi  ülkelerdeki  hareketlerden de soyutlayamayız! Son operasyonlarda ortaya çıkan tünel, PYD-PKK birlikteliğini ziyadesiyle aydınlatmıştır! İnanmayan gider bakar, Halep burada değil ama arşın elimizde! Halep dedik de, buranın mahalle  çatışmalarında Türklerle Araplar’ın karşısında sadece PYD-PKK unsurları bulunmakta, durum 12 Eylül öncesi Türkiye manzalarının kurtarılmış bölgelerini hatırlatmaktadır.

Elbette Güney ve Güneydoğu olayları ile Irak ve Suriye meselelerini dış politikamız açısından birbirinden ayıramayız! Çünkü 1. Cihan Savaşı sonuçları göstermiştir ki, paylaşılan ülke sadece Türkiye'dir; bugün de görüyoruz ki bu paylaşım henüz bitmemiştir! 

Gerçekte yıllardır devam eden sancılar cetvelle çizilen sınırlar ve ortaya çıkarılan küçük krallıklardır; şimdi ise Türkiye, Suriye, Irak hattâ İran ufalanmaya ve küçültülmeye çalışılmaktadır. 15 Temmuz ayaklanmasının İslâmi antetine  bakılırsa  bu hedeflerle ne derece örtüştüğü görülmektedir.

Ortadoğu'da mutlaka yeni bir dizayn ve hesaplaşma sahnelenmektedir; elbette hedef ve küçültülmek istenen Hiristiyanlık karşısındaki tek din İslâmiyet'tir. Farkında olsak da olmasak da tarih devam ediyor ve ahtapotlar yok edilmiş değildir!

Kurbanlar kimseyi alâkadar etmiyor; Vietnam ve Afganistan tecrübelerinden sonra 'nankör batı' bir kedisinin bile kanının akmasından yana değildir; varsın Müslümanlar birbirini boğazlasın!

15 Temmuz’un amacı da bu değil miydi? Bir zamanlar ülke insanından fitre ve zekât toplayan ve kendini hayır kurumu olarak gösteren bu zihniyetin kendilerine himmet edenlere silâh doğrultması ve uçaklarla bombalamasının hiç mi anlamı yok!

Elbette bunların savaşı iktidarla değil Türk insanı iledir; büyük savaşta da  bunu görmedik mi? Demek savaş bitmiyor ve düşmanlığın stratejisi 'Devamlı Savaş' temeline oturtulmuştur!

Bütün bu ihânet odakları karşısında aklımızı başımıza almamız gerekiyor! Komşularımızdan hiç dostumuz yokmuş! Ne zaman oldu ki? Esad'ın oğlu Beşir'i dost sananlar kucaklarına alıp yatsınlar; bu diktatöre karşı yanlış politika takip edildiğini elbette konuşabiliriz, lâkin dost olduğunu nasıl söyleyebiliriz!

Babanın bir aptaldan canavar yarattığını kim unutmuştur? Bu şartlar altında  mutlaka iktidarı denetleyecek ve gerektiğinde tenkid edeceğiz, bu bizim  vatandaş olarak hakkımızdır! Lâkin öyle bir noktaya gelmiş, öyle bir köşeye sıkışmışız ki, geçmişte yapılan hatâları başa kalkmak artık doğru olmaktan çıkmıştır!

Özellikle ülkücüler AKP-PKK gibi anlamsız lâflar etmektedir, bunun tam tersi MHP-PKK denilse canınız sıkılmaz mı? Çok ilginçtir ki bu sözleri eşşek kadar adamlar söylüyor! 

Yani kendimizi islâh ettik de AKP mi kaldı? İşte bakın her taraftan  dökülüyoruz, kimi seçtiysek  hırsızlık yapıyor ve normal süresini tamamlayamıyor! İnsan evvelâ kendinin sütten çıkmış bembeyaz adam olmadığının idrakinde olmalıdır.
Hoşçakalın.
Son Güncelleme: 03.12.2016 02:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner806

banner789

banner782

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0