banner610
banner805

Bakan Demircan'ı 'terletecek sorular'

CHP Adana Milletvekili Tümer, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a soru önergesi yöneltti.

13 Ekim 2017 Cuma 01:28
Bakan Demircan'ı 'terletecek sorular'
CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Devlet Hastanesi'nin yıkılmasının ardından Yüreğir İlçesi'ne devlet hastanesinin yapılıp yapılmayacağını TBMM'de, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a verdiği önergeyle sordu.

Karataş Caddesi üzerinde Guraba adıyla açılan Adana Devlet Hastanesi'nin 117 yıl boyunca Adanalılara hizmet ettikten sonra ihtiyacı karşılamadığı gerekçesiyle yıkıldığına işaret eden CHP'li Tümer, verdiği soru önergesinde binanın yerine yeni ve modern bir hastanenin inşa edileceği yönündeki söylemleri anımsattı. Adana Devlet Hastanesi'nin yıkılmasının ardından Yüreğir İlçesi'nde hastanenin kalmadığına dikkati çeken Tümer, bölgeye yeni hastane yapılıp yapılmayacağını sordu.

Yıkılan hastanenin bulunduğu alana 250 yataklı yeni bir hastane inşa edileceği, 21 bin 311 metrekare üzerine inşa edilecek hastanenin proje bedelinin 45 milyon TL olduğu ve ihalesinin de TOKİ tarafından yapılacağı yönündeki açıklamaları da anımsatan Tümer, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a şu soruları yöneltti:
"Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün web sayfasındaki Yatırımlar bölümünde 250 yataklı Adana Devlet Hastanesi olarak yer alan proje aslında kaç yataklı olarak planlanmaktadır? 2012 yılından bu yana inşaat aşaması yüzde sıfır olarak görülen projede gelinen son durum nedir? Yüreğir Kaymakamlığı'nın karşısında bulunan Karşıyaka Sanayi Çarşısı'nın riskli alan ilan edilmesi ve buradaki işyerlerinin yıkılıp konut alanları ve finans merkezlerinin oluşturulması ve ayrıca güneye doğru dikey yapılaşmanın artmasıyla birlikte bu bölgede yaşayan nüfusun da katlanarak artacağı öngörülerek eski hastanenin yerinin bu bağlamda yeni bir hastane için uygun olmayacağı yönünde görüşler ortaya atılmakta, Yüreğir ilçesi Havutlu Mahallesi civarında Sağlık Bakanlığı'nın mülkiyetinde olan alana hastane yapımının daha doğru olabileceği görüşleri tarafınızca bilinmekte midir? Yüreğir'in güneyinden kuzeyine, örneğin Adana Şehir Hastanesi ile Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne doğrudan giden bir ulaşım hattı yoktur. Bu bölgede yaşayan yurttaşların mağduriyeti bu bağlamda her geçen gün katlanmaktadır. Vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için acil bir girişimde bulunulacak mıdır? Ayrıca nüfusu fazla olan mahallelerde, örneğin Yamaçlı Mahallesi'ndeki Aile Sağlığı Merkezi'nin bulunduğu merkezi yerde butik hastanelerin yapılmasının da yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi noktasında önemli bir unsur olduğu gerçeğinden hareketle bu bölgeye butik hastane kazandırılması için çalışmanız olacak mıdır?
Son Güncelleme: 24.10.2017 23:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0