banner815

Çevre mühendisinden anız uyarısı

ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan "Maalesef yakılan anız, hem doğaya, hem de çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar veriyor" dedi.

09 Ağustos 2016 Salı 13:54
Çevre mühendisinden anız uyarısı
banner812

ÇEVRE Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, hububat hasadından sonra bazı üreticilerin 'anız' olarak bilinen sap bölümünü yaktığını belirterek "Malesef yakılan anız, hem doğaya, hem de çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar veriyor" dedi.

Adana ve çevre illerde hububat hasadının başlamasıyla birlikte her yıl anızlar yakıldığını, sonucunda ise canlı yaşamını, çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek olaylar yaşandığını hatırlatan Kenan Doğan "Geçmiş yıllarda anız yangınları sonucunda meydana gelen dumanların araç yollarına ulaşarak görüş mesafesini azaltması nedeniyle ölümle sonuçlanan trafik kazaları meydana gelmiş, bunlar basına yansımıştır. Biz Çevre Mühendisleri Odası Yönetimi olarak her yıl yetkilileri ve üreticileri uyarmamıza rağmen anızlar yakılmaya devam edilmiş, çıkan yangınlar hem doğanın hem de çevrenin tahribatına neden olmayı ve hava kirliliği yaratmayı sürdürmüştür" diye konuştu.

TOPRAĞA ZARAR
Doğan, anız yakmanın toprağa zarar verdiğini vurgulayarak şöyle devam etti: "Çukurova bölgemizde genelde yıl içerisinde iki ürün alınmakta ise de ülke topraklarımızın büyük kısmı organik madde içeriği bakımından fakir olup, yüzde 65'inde organik madde içeriği azdır. Anız ise toprak için önemli bir organik madde kaynağıdır. Toprak içeriğindeki organik madde miktarı, toprağın fiziksel, kimyasal özelliklerine, oluşumuna, erozyona karşı direncine, biyolojik aktivitesine ve verimine etki etmektedir. Anızların toprağa karışmasıyla birlikte organik madde miktarında artış olan toprağın, su tutma kapasitesi artar, erozyona ve kuraklığa dirençli hale gelir. Anız yangınları, toprağa organik madde açısından katkı sağlayan kısmın ortadan kaldırılması, birçok canlının ölmesi anlamına gelmekte ve toprağın veriminin azalmasına neden olmaktadır."

PARA CEZASI VAR
Yasal mevzuatta anız yakanlara karşı cezai işlem uygulandığını da hatırlatan Doğan, şu bilgileri verdi: "Anız yangınları konusunda izleme ve denetleme yetkisine sahip kurumların denetimlerini artırması, ayrıca çiftçilerimizi anız yangınlarının olumsuzlukları konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir. 29576 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ'de, anız yakılması durumunda daha önce uygulanan cezai işlem miktarı, dekar başına yaklaşık iki katına çıkarılmıştır."
DHA

Son Güncelleme: 12.08.2016 18:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0