banner815

Çölyak Derneği'nden Kaynaşma Etkinliği

Adana Çölyak Derneği Yönetim Kurulunca tanışma ve kaynaşma etkinliği düzenlendi.

06 Haziran 2016 Pazartesi 15:43
Çölyak Derneği'nden Kaynaşma Etkinliği
banner812
Kısa süre önce kuruluşu gerçekleştirilen Adana Çölyak Derneği Yönetim Kurulunca Ramazan öncesi tanışma ve kaynaşma etkinliği düzenlendi.

Adana Çölyak Derneği Başkanı Dilek Tanrıseven'in öncülüğündeki dernek üyeleri Adana DSİ Piknik alanında bir araya geldiler. 

Glutensiz Piknik Etkinliği adı altında düzenlenen etkinliğe katılan Çölyak hastası dernek üyelerine seslenen Dernek Başkanı Tanrıseven,  Çölyak'ın ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğuna işaret etti. Başkan Tanrıseven, toplumun bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Adana Çölyak Derneği Başkanı Dilek Tanrıseven, Çölyak hastası olsun ya da olmasın herkesin bu konuda manevi desteğini beklediklerini ifade etti.

Ramazandan bir gün önce gerçekleştirilen etkinlik glutensiz ürünlerin ücretsiz olarak dağıtılması ile sona erdi.


Ç Ö L Y A K  H A S T A L I Ğ I  N E D İ R ?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjik hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

B E L İ R T İ L E R
Çölyak hastalığının belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır.
 
-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik
-Yaşa göre kilo azlığı
-Kas zayıflığı
-Kansızlık
-Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması
-Kusma
-Bezginlik
-İştahsızlık     
-Büyüme geriliği        
-Ağız içinde oluşan aftlar
-İştahsızlık, gaz şikayetleri
-Eklem ve kemik ağrıları
-Sinirlilik
-Ciltte kaşıntılı döküntüler
 
T A N I   Y Ö N T E M İ
Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çoğunlukla belirtiler ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Erken osteoproz, kansızlık, teşhis edilmemiş Laktoz alerjisi gibi.
Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.
 Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Homeopati v.b yöntemlerle teşhis edilemez.

T E D A V İ   Ş E K L İ
Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağısaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.
 
Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süesince Çölyak hastasının genellikle bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa b ir süre içerisinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı, ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.
Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir.

Çölyak Biorezonans ya da Alternatif Tıp yöntemleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.
 
Diyetin uygulanmasında yapılan ihlal ya da ihmallere rağmen hasta tarafından hissedilebilir şikayetlerin oluşmaması, asla, glutensiz diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmez.
Son Güncelleme: 22.04.2017 19:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Imdat Erdoğdu 2016-06-06 20:02:36

Cok dogru

Avatar
hacı kurtaran 2016-06-07 08:03:04

üye olmak istiyorm 05412558840

Avatar
hacı kurtaran 2016-06-07 08:03:08

üye olmak istiyorm 05412558840

Avatar
YILDIZ EMİR @hacı kurtaran 2016-06-07 15:46:51

hacı kurtaran bey yeni gördüm yorumunuzu. Numaranızı dernek başkanına verdim sizi arayacaklar.

Avatar
Filiz Samancı 2016-06-08 13:12:57

Hayırlı uğurlu olsun başarılar diliyorum Sakarya dan sevgiler :)

Avatar
YILDIZ EMİR @Filiz Samancı 2016-06-08 15:44:16

Allah razi olsun fi̇li̇z hanim. bana anlattiğiniz ai̇leden dernek başkanina bahsetti̇m, ai̇leni̇n adresi̇ni̇ ve tlf numarasini verdi̇m ai̇le i̇le i̇rti̇bata geçecekler bi̇lgi̇ni̇ze.

Avatar
Cemalettin kaymakci 2016-10-02 11:57:19

Duyarliliginiz icin Teşekkürler bende katilmak istiyorum msj la bilgi verilirse bizlerde katiliriz 05372503345

banner776

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0