banner815

Çukurova'da 3 ile 'Büyük Ova' statüsü

Adana, Osmaniye ve Mersin'in 'Büyük Ova' olarak ilan edilmesi için başlatılan çalışma son aşamaya geldi.

12 Ağustos 2016 Cuma 11:46
Çukurova'da 3 ile 'Büyük Ova' statüsü
banner812

ADANA Toprak Koruma Kurulu'nun, Çukurova'nın Adana, Osmaniye ve Mersin'i kapsayacak şekilde 450 bin hektarlık tarım arazisinin 'Büyük Ova' olarak ilan edilmesi için başlattığı çalışma son aşamaya geldi.

81 İLDE 184 OVA

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, uygulama hayata geçtiğinde tarım topraklarının özel koruma alanı olarak ilan edileceğini ve amaç dışı kullanımına izin verilmeyeceğini söyledi. Karademir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Büyük Ova' projesini 81 ilde, 184 ovada tarım arazilerinin korunması amacıyla başlattığı belirterek şu bilgileri verdi:

TARIMDA ÖZEL STATÜ

"Çukurova'nın Büyük Ova ilan edilmesi çalışmaları önemli bir aşamaya geldi. Ülkemizin değerli ovalarının sınırlarının kesinleştirilmesi için ilgili illerin toprak koruma kurullarının görüşü istenmiştir. Bakanlar Kurulu tarafından Büyük Ova ilan edilen ovalar özel koruma alanı statüsüne kavuşacak. Bu ovalardaki tarım arazileri hiç bir şekilde amacı dışında kullanılamaz, ancak alternatif alan bulunmaması, kurul veya kurullarca uygun görüş bildirilmesi koşuluyla, tarımsal amaçlı yapılar ve bakanlık ve talebin ilgili bakanlıkça ortaklaşa kamu yararı alınmış faaliyetler için bakanlıkça izin verilebilir hale gelecek."

GEÇ KALMIŞ ÇALIŞMA

Çukurova'nın, Büyük Ova ilan edilmesinde geç kalındığını belirten Karademir sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarım arazilerinin korunmasına yönelik olarak 2005 yılında çıkarılan 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda yer almasına rağmen bugüne kadar hiç bir ova için Büyük Ova ilanı çalışması yürütülmemiştir. İlimizde 2009 yılında Çukurova'nın Büyük Ova ilan edilmesi için odamız Adana Toprak Koruma Kurulu'nda yer alan temsilcimiz aracılığıyla kurul gündemine alınmasını teklif etmiş, bu teklif oybirliği ile kabul edilerek Bakanlığa sunulmuştur.
Tarım topraklarının korunması konusunda son derece duyarlı olan odamız bu çalışmaları geç kalınmış olarak değerlendirmekle birlikte olumlu bulmakta ve desteklemektedir."

'BÜYÜK OVA'NIN GETİRİLERİ

Çukurova'nın Büyük Ova ilan edilmesiyle, bölgenin gıda geleceği ve gıda güvenli koruma altına alınmış olacak. Verim açısından 1'inci sınıf toprakları toprakları amaç dışı kullanılamayacak. Alternatif alan bulunamaması durumunda kurul veya kurullarca uygun görülürse, tarım toprağı, kamu yararına faaliyet için kullanıma açılabilecek. Ancak tarım toprağının korunması en önemli ilke olacak.

5 YILLIK KAYIP 11 MİLYON DEKAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2007- 2012 yılları arasında Türkiye genelinde 11 milyon dekarlık tarım arazisi sanayi, yerleşim alanı ve turizme açıldı. Bunun sonucu olarak çayır ve mera alanları hariç 248 milyon 837 bin dekar olan tarım alanı, 237 milyon 837 bin dekara düştü.
DHA

Son Güncelleme: 15.08.2016 02:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0