banner610
banner805

İpek KIZILOLUK Yazdı: Çocuğunuz inatlaşırsa ne yapmalısınız?

Parkta, alışveriş merkezinde, oyuncak mağazaları önünde ..

19 Ekim 2017 Perşembe 22:35
İpek KIZILOLUK Yazdı: Çocuğunuz inatlaşırsa ne yapmalısınız?
Parkta, alışveriş merkezinde, oyuncak mağazaları önünde, okul giriş ve çıkışlarında anne babasıyla inatlaşan çocuklara çok sık tanık oluyorsunuzdur. 

"Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa ne yapmalısınız?" 
Bu sorunun cevabı basit olmamakla birlikte emek isteyen bir süreçtir. Ağlama nöbetlerini önlemenin yolu 'Tutarlı Davranış Programı' eğitimidir.

Çocuğunuzu özenle büyütürken onunla iyi bir iletişim kurmanız çok önemli. Özelikle tüm gelişim alanlarının temellerinin atıldığı 0-6 yaşta çocuğunuza yaklaşımınız ve iletişiminiz daha da önem kazanıyor. Bu dönemde çocuklarla güç kavgasına girmekten çekinmeniz ve anne baba olarak çocuğunuza  tutarlı davranmanız gerekir.

Parkta, alışveriş merkezinde, oyuncak mağazaları önünde anne babasıyla inatlaşan çocuklara çok sık tanıt oluyorsunuzdur. 'Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa ne yapmalısınız' sorusunun basit bir cevabı olmamakla birlikte emek ve disiplin isteyen bir süreçtir.

Çocukları bebeklik döneminden itibaren tutarlı bir disiplinle büyütmek gerekiyor. Anne baba olarak aynı dil konuşulup kararlara saygı duyulmalıdır. Çocuğunuza sevgi ve ilginizi dozunda vermelisiniz. Daha önceki yazılarımda da denge kelimesinin anlamından bahsetmiştim. Çok ilgili ve korumacı olmak, çocuğun her dediğini yapmak çocuğun sadece inatlaşmasına neden olmaz,  gelişimini de olumsuz etkiler.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem çocukların bebeklik döneminden çıkıp erken çocukluk dönemine girdiği 2-3 yaş dönemidir. Bu dönemde çocuklar inatlaşarak, ağlayarak istediklerini anne babaya yaptırabildiğini görür ve bunu bir strateji olarak öğrenirler. Çocuklar büyüdükçe bu durum daha profesyonel bir hal alır. Çocuklar ağlayarak, çığlık atarak, kendini yere atarak, öksürerek ve  hatta kusarak anne ve babasını ikna etmeyi başarır.  

Anne baba çocuğun bu yoğun ağlama ve inatlaşma krizlerinde pes etmek ve çocuğun dediğini yapmak zorunda kalırlar.  Özellikle alışveriş merkezleri ve park gibi sosyal ortamlarda çocuğun ağlaması anne babayı daha da kaygılandırır ve rahatsız eder.

Anne babalar çocuğun inatlaşma nöbetlerinde başkalarının bakışından rahatsız olduğu için hemen pes eder ve çocuk istediğini anne babasına yaptırır. Bu süreç de çocuklar ağlayarak anne babanın ne kadar ikna olduğunu ölçmeye çalışır.

Genel olarak çocuğun inatlaşma ve ağlama nöbetlerini önlemek için çocuk ağlamanın ve diğer yolların davranışlarının anne babayı ikna etmede işe yaramadığını yaşayarak öğrenmesi gerekiyor.

Bunu öğrenmek için uzman bir psikolog veya pedagog desteği almak önemlidir. Danışan olarak yanıma gelen anne babalar 'Tutarlı Davranış Programı' eğitimi alarak 1-2 ay gibi kısa bir sürede çocuklarının inatlaşmasıyla başa çıkmayı, onlara sağlıklı sınırlar koymayı ve sağlıklı iletişim kurumayı öğreniyorlar.

Çocuğunuzun inatlaşma problemi yaşamasını istemiyorsanız mutlaka 1.5-2 yaş itibariyle tutarlı bir disiplin anlayışını benimsemeli ve bu konuda destek almalısınız.  Bu gelecekte oluşabilecek sorunları da çözecektir. 

Eğer çocuğunuz henüz inatlaşmayı, ağlamayı istediklerini yaptırmada bir silah olarak kullanmayı öğrenmediyse alacağınız danışmanlıkla çocuğunuzun inatlaşma ve ağlama krizleri yaşamasını engelleyebilirsiniz. Fakat çocuğunuz her konuda inatlaşmayı öğrendiyse, her rutinini yaptırmakta ağlamaklı ise 'Tutarlı Davranış Programı' eğitimi ile çocuğunuzun sizinle inatlaşması ile başa çıkabilirsiniz.
Son Güncelleme: 22.10.2017 17:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0