banner815

Tepebağ geçmişi yansıtacak

Seyhan Belediye Başkanı Karalar Tepebağ Mahallesinde restorasyon çalışmalarını inceledi.

01 Haziran 2016 Çarşamba 12:08
Tepebağ geçmişi yansıtacak
banner812
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarihi Tepebağ Mahallesi'nde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi, mahalle sakinlerini bilgilendirdi.  Av. Turan Arın Sokak üzerindeki sağlıklaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Karalar, evlerinin dış cephelerinde iyileştirme yapılacak vatandaşlarla biraraya geldi.

Sokakta tescilli binalar dışında 47 yapı bulunduğunu belirten Başkan Karalar "1950'lerden sonra inşa edilen 47 yeni konutun dış cephelerini sokağın tarihi dokusuna uygun şekilde yenileyeceğiz. Bu anlamda vatandaşlarımızın tümünden muvaffakatname aldık fakat kafalarında hiçbir soru işareti kalmaması adına bu toplantıyı yapmayı uygun gördük" dedi.

İKİ ETAPTA TAMAMLANACAK

Başkan Karalar'ın verdiği bilgiye göre, sağlıklaştırma çalışmaları iki etapta tamamlanacak. İlk etapta sokak üzerinde tescilli binaların dışında kalan ve 1950'lerden sonra inşa edilen 47 yapının cepheleri koruma kurulunca onaylanan projeye göre yenilenecek. Yeni yapıların bozuk olan kapı ve penceresi, duvar boyası bölgenin tarihi kimliğine sokağın dokusuna uygun hale getirilecek. Bu çalışmalar vatandaşlardan herhangi bir bedel alınmaksızın, belediye tarafından gerçekleştirilecek.

Sokak güzergahındaki Telekom, ASKİ, Toroslar Elektrik'in tüm altyapısı da yine belediye tarafından sokağın görselliğine uygun şekilde yenilenecek. Sokak üzerindeki yüzey kaplaması tarihi dokuya uygun şekilde taş kaplama yapılacak.
Aydınlatma direkleri dekoratif olanlarla değiştirilecek. İkinci etapta ise sokak üzerindeki 6 adet tescilli yapının hem iç hem dış restorasyonları Seyhan Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Restorasyonu yapılan binalar sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetler için tahsis edilecek.
Son Güncelleme: 04.06.2016 05:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0