banner815

Yumurtalık'ta Poseidon mozaik

Yumurtalık İlçesinde Yunan deniz tanrısı Poseidon'un tasvir edildiği mozaik bulundu.

20 Ağustos 2016 Cumartesi 15:20
Yumurtalık'ta Poseidon mozaik
banner812
ADANA'nın Yumurtalık İlçesi'nde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Arkeoloji Bölümü öğrencileri tarafından Aigeai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda Yunan deniz tanrısı Poseidon'un tasvir edildiği mozaik bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in dikkatiyle ortaya çıkartılan Aigeai Antik Kent kazısında bulunan Poseidon mozaiğin alt kısmında Grekçe, 'Bütün yıkananlar size selam olsun' anlamı taşıyan yarım bir metin olduğunu söyledi.
Antik dönemde 'Kilikya Pedias' ya da 'Ovalık Kilikya' adıyla bilinen ve önemli bir liman kenti olan Yumurtalık İlçesi'ndeki Aigeai Antik Kenti'nde kazılar, OKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faris Demir'in bilimsel danışmanlığını yürütülüyor. Yrd.Doç.Dr. Faris Demir, Roma Dönemi'ne ait 4 mozaikli alanın kazısının yapıldığını, kurtarma kazılarında yine aynı döneme ait hamamın 'Frigidarium' (Soğukluk) bölümünün zemininde Yunan deniz tanrısı Poseidon tasvirli mozaik bulunduğunu açıkladı.
Adana Müze Müdür Vekili Nedim Dervişoğlu da ilçedeki kazıda buldukları tasvir ve yazının dikkat çekici olduğunu vurguladı. 
DHA

Son Güncelleme: 03.09.2016 01:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0