banner815

Büyükşehirden 'Tarihi Ayıp' açıklaması

Tarihi Söğütlüdere Köprüsü'ne asfalt ve beton 10 yıl önce dökülmüş..

15 Ekim 2018 Pazartesi 09:23
Büyükşehirden 'Tarihi Ayıp' açıklaması
banner812
Sarıçam ilçesine bağlı Kürkçüler Mahallesi'nde bulunan, Osmanlı Dönemi'ne ait tarihi Söğütlüdere Köprüsü'nün üzerine asfalt, kemerlerine ise beton dökülmesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi'nce inceleme başlatıldı.

Asfalt ve betonun, köprü 'kültür varlığı olarak tescil edilmeden, 10 yıl önce döküldüğü ortaya çıktı. Ağır tonajlı taşıtların geçişi sırasında hasar görmesin, diye geçen yıl tarihi köprünün yanına belediye tarafından betonarme köprü inşa edildiği bildirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı Koruma ve Uygulama Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEB) görevlileri, tarihi Söğütlüdere Köprüsü'nün üzerine asfalt ve kemerlerine beton dökülmesine ilişkin haberlerin basında yer alması üzerine harekete geçti.

Yerinde yapılan araştırma ve incelemeler sonucu Sarıçam'a bağlı Kürkçüler Mahallesi Dağcı mevkisindeki 17,5 metre uzunluğunda ve 6,35 metre genişliğinde olan iki kemerli köprünün üzerine asfalt, kemerlerine ise beton dökülmesi işleminin 10 yıl önce yapıldığı belirlendi.

Tarihi dokuya zarar veren çalışmanın, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca 2008 yılında köprü 'kültür varlığı' olarak tescil edilmeden önce yapıldığı ortaya çıktı.

AĞIR TONAJLI TAŞITLAR İÇİN YENİ KÖPRÜ
Öte yandan Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nca geçen yıl Söğütlüdere Köprüsü'nün yanına, ağır tonajlı taşıtların geçişinden zarar görmemesi için gerekli izinler alındıktan sonra betonarme köprü yapıldığı bildirildi.

Tarım bölgesi olan yörede kamyon ve benzeri ağır tonajlı taşıtların geçişinin, yeni yapılan betonarme köprüden sağlandığı belirtildi.

KUDEB yetkilileri, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yol ağında olan Söğütlüdere Köprüsü'nün taşıt geçişine kapatılarak, korunmasına yönelik çalışma başlatıldığını, aslına uygun restorasyona dair kararın ilgili kurumlar arasındaki yazışmalarla ortaya çıkacağını duyurdu.
Son Güncelleme: 23.10.2018 23:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ali 2018-10-15 11:45:59

Yine fetbaz ıdris adil in şikayeti var galiba...köyümüze hüseyin sözlü ne yaparsa şikayetçi oluyor...hizmeti engelliyor...

Avatar
Adanalı 2018-10-15 17:14:14

"Kent Estediği Daire Başkanlığı" MaşAllah ünvan çok afilli Merak ettiğim Adananın kent estediği ne durumda aga deyip Adananın bulvarlarını caddelerini dolaştığınız oluyormu Mesala Turgut Özal bulvarı
hormonsuz tek bir bina varmı numune olarak gösterebileceğiniz Gidiş geliş yönündeki kaldırımların %50 si kaldırıma terk ettirdiğiniz apartman bahçelerinin %100 işgal edilmiş derme çatma yapılaşmalarla bar kafe muzikhol olmuş Beyazevler caddesi kanal etrafı ise tam bir facia Bülent Angın bulvarına bitişik olarak bir önceki belediye tarafından yaptırılan köprü otopark olarak kullanılıyor şırdancı sucukcu mangalları kanal üzerinde tüttürülüyor Bütün bunların sebebini buralarda konutları olan vatandaşlar çok iyi biliyorda siz ne biliyorsunuz ne hissediyorsunuz
Buraları gürültü kirliliğinden imar usulsüzlüklerinden ve işgallerden kurtaracağını vaad eden bir belediye başkan adayı alayınızı birden siyaset çöplüğüne gömecek demedi demeyin

banner782

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0