google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Ceyhan'da KADİR AYDAR Depremi

Azmi ERTAN
Azmi ERTAN
09 Mayıs 2021 Pazar 11:20
Ceyhan'da KADİR AYDAR Depremi

Eski Ceyhan Belediye başkanı Kadir Aydar, 5 aya yakın süredir tutukluluğun ardından Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından tahliye edildi. 

Tahliye kararının ardından gazetecilere konuşan Aydar'ın avukatları, iddianameyi hazırlayan cumhuriyet savcısı ve gözaltı süresinde ifade alan emniyet personelini 'uydurma suç' üretmek ve 'sanıkları birbiri aleyhinde ifade vermeye zorlamakla suçladılar.

Kadir Aydar'ın avukatlarının kayıtlara geçen ortak açıklaması şöyle:

"Mahkeme 5 sanığı da tahliye etti. iddianame ile ilgili suç duyurusunda bulunulacak. Emniyet müdürlüğü ve savcılık makamı tarafından sahte deliller üretilmiştır. Sahte delillerin yanında sanıklara psikolojik şiddet uyguilanmıştır. Bilindiği üzere, TCK'da "sanıklara gözaltında tutuldukları süre içinde saatlerce ifade alınması usule aykırı olarak tanımlamıştır. Tüm sanıklar bu durumu duruşma sırasında dile getirdiler. Emniyet güçleri tarafından ifadeleri alınırken psikolojik baskıya maruz kaldıkları ve ayrıca, diğer sanıklar aleyhinde ifade vermeleri halinde kendilerine serbest kalacaklarının söylendiğini ifade ettiler. Bu da hukuk anlamında tam bir skandaldır. Buna ilişkin gerekli başvuruları yapacağız. Mahkeme heyeti de beyanlarımız üzerine esas hakkında karar yönünden değerlendirme yapacağını söyledi. Bugün Ceyhan'daki Ağır Ceza Mahkemesi, emniyet güçleri ve savcılık makamınca yapılan tüm hukuka aykırı uygulamaları gidererek adaletin tecellisine imkan tanımıştır. Ceyhan'da hakimler var diyebildiğimiz bir günün mutluluğunu yaşıyoruz. Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi tüm baskı ve hukuksuzluklara direnmiş, haklı beyanlarımızı kabul etmiştir. 

Tapelerde oynama var. Bu çok net bir durum. Sanıklar arasında gerçekleşen konuşmanın bir kısmı çıkarılarak, Kadir Aydar sanki 135 bin dolar rüşvet almış gibi bir sonuç çıkarılacak şekilde tape düzenlemesine gidilmiştir. 

Tape görüşmeleri mahkemede hakimler tarafından dinlendi ve bu dinlemede Kadir Aydar'a 2018 yılında verilen bir borç paraya ilişkin olduğu anlaşıldı. Zaten, tahliyenin en büyük nedenlerinden biri de emniyet ve savcılık tarafından tapelerdeki oynamaların açığa çıkmasıdır.

Bilerek mi, kasıtlı mı, gözden kaçırılarak mı yapıldığını bilmiyoruz. Biz kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, tapenin içindeki konuşmalar müvekkil üzerinde suç algısı yaratmıştır. Biz bugün bunu ispatladık.
Yüce mahkeme de bu konuda Adana jandarma kriminale yazarak sahteciliğin ortaya çıkarılması için bir ara karar kurdu. hepimiz göreceğiz. Tapelerdeki oynamaları ispatlayacağız. Kadir Aydar hukuka aykırı delillerle tutuklanmıştır. Ceyhan halkının 31 yaşında seçtiği gencecik bir çocuğun 6 ayı ve özgürlüğü yok edilmiştir. 

Ceyhan Adliyesi için de tarihi bir gündür. Ankara'da hakimler var sözünün yanında, "Ceyhan'da da hakimler var" olduğunu göstermiştir. Bu kararı veren hakimleri cesaretinden, vicdanlarının sesini dinleyip, adil kararlarından dolayı tebrik ediyoruz."

Son Güncelleme: 09.05.2021 23:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0