google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Bilenler bilir!

Poli-Tika: "Latince birden fazla yüz" anlamını taşımaktadır.

* * *

Siyaset, vatandaşlar nezdinde yalan üstüne kurulu olarak bilinse de, bir belediye başkanı bu yola tevessül etmemeli, sözünün eri, attığı adımın onurunu vurgulayabilecek evsafta biri olmalıdır.

Makamın kendisine Allahın lütfu olduğu bilinci ile, takdiri ilahi tarafından denendiğini bilmeli, Allah korkusunu her daim yaşayarak, makam süresini arı, namusu ile tamamlama basiretini gösterebilmelidir.

Bir belediye başkanı, 'eline, diline ve de beline sahip olmalıdır.' Toplumun gözü önünde, kamuoyuna örnek teşkil edebilecek bir konumda olduğu bilinci ile hareket etmelidir..

Başta, emri altında çalışanlar olmak üzere, bulunduğu makamının üstünlüğünü kullanarak, karşı cinse yan gözle bakmamalı, kendisinin de (varsa kızı ve eşinden müteşekkil) namusu olduğu bilinci ile, her türlü edepten uzak, 'çökertme' benzeri ahlak dışı uygulamalara yönelmemelidir.

Bilinmelidir ki. ilahi adaletten kaçış yoktur! O gün geldiğinde hesap sorulacaktır.

Başkanlık süresince bıraktığı izlerin, başkanlık sonrası sıfatlarına eklenerek (mükemmel insandı- ya da ahlaksızın biriydi, Allah belasını versin) sözleri ile anılacağı gerçeğini unutmamalıdır.

Kerameti kendinde saymamalı, gecesini gündüzüne katarak kazanmasında katkısı olanları kapı önünde bırakmamalıdır.

Odur ki, seçildikten sonra bir tarafı kalkmayanlardan olmalıdır.

Bir belediye başkanı, göreve başlamadan 'mal beyanında' bulunmalı, 'şeffaf ve dürüst' imajını daha işin başında ortaya koyma cesaretini gösterebilmelidir.

Başkan adayı iken gösterdiği tevazuyu seçildikten sonra da sergilemelidir.
Yakın akrabası, eşi ve varsa kardeşlerini belediye işleyişi üzerinde söz sahibi yapmamalıdır. Vatandaşın, partisine ve de sadece şahsına oy verdiği gerçeğini göz ardı etmemelidir.

Haksız mal edinmemeli, tüyü bitmemiş yetimin hakkının Allahın indinde er ya da geç sorulacağını, kendinden olmasa da bir gün yakınlarından çıkabileceğini unutmamalıdır.

Bir belediye başkanı namuslu, haysiyetli, hakkı olmayana el uzatmayan, kimsenin malında, namusunda gözü olmayan, başkanlık makamını fırsata çevirmeyen, önce insan olmaya çalışan, 'Sırat köprüsünü' bu dünyada geçebilecek 'yüz akı'na sahip olduğunu gösterebilmelidir.

Bir belediye başkanı "insanlık sınavında başarıya hak kazanmış" bir kişi olmalıdır.

Bir belediye başkanı, aklıyla hareket etmeli, danışman adı altında kuyusunu kazanların yönlendirmesine kurban edilmeye izin vermemelidir.

Çevrenizde, böyle bir makam sahibine rastlarsanız, onu omuzlarınıza alın, başınızın üstünde taşıyın, 'nesli yok olma tehlikesi içinde olan böyle birine' sonuna kadar sahip çıkın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner830

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0