google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner815
Cumhuriyet tarihinden günümüze Ceyhan'ın Adana'nın sosyopolitik yaşamında önemli bir yeri vardır.
Kadirli Osmaniye'ye bağlanmış, Adana’nın gündeminden de gönlünden de düşmüştür. Kozan ise eski gücünden fazlasıyla kaybetmiş durumdadır.
Potansiyeli olan merkezlerden geriye sadece Ceyhan kalmıştır.

Kısır çekişmeler, politik aymazlıklar, iş bilmez yöneticiler, politika fanatiği haline gelen idareciler bir zamanlar Çukurova'nın parlayan yıldızı konumundaki Ceyhan'ı fetret devrine itmiş durumdadır.

80 sonrası belediye başkanlarından Mahir Alp Boydak (1984-1989) dışında en uzun görev yapan Hüseyin Sözlü (1999-2014) Ceyhan'da siyaseten laf üretmenin dışında gözle görülür bir icraata imza atmamıştır. İlçe bu dönemde karanlığa mahkûm olmuş, sosyalist rejimleri andırır bir idare ile yönetilmiş, dışa kapalı bir yönetim sistemine mahkûm bırakılmıştır.

15 yıllık bir süreçte Ceyhan'a belediyecilik anlamında doğru dürüst bir yatırımın yapıldığını söylemek yalanın merkezinde olmak değilse de saf dilliliktir. İstihdam sağlamak için kesenin ağzını açan firmaların hangi nedenlerle kaçırıldığı da ayrı bir vakıadır.

Halep oradaysa arşın buradadır.
Üç dönemin referansı palavrası ile Adana’ya yutturulan sözde hizmetler ayan beyan ortadadır.
46 kilometre mesafedeki Ceyhan'ın Paris’e dönüştürülmediği aşikârdır.

İlçe girişinden başlayarak mahalleler arasında ayrımcılık peydahlanmış, kaldırımı olmayan uygarlık dışı mahalleler yaratılmış, kentin bütününde kimi yerde bozuk zemin, kimi yerde tümüyle yolsuzluk, susuzluk ve modern kentleşmeden nasibini alamayan bir Ceyhan yaratılmış, Ceyhan üç dönemlik süreçten en az 25 yıl geriye giderek 30 Mart sonrasına gelebilmiştir.

Merkezi yapının Ceyhan’daki tarıma dair öldürücü politikaları da eklenince eski günlerin mumla arandığı bir duruma düşülmesi kaçınılmaz olmuştur.

Ceyhan'daki gerilemenin faturasını sadece bir kişiye; Hüseyin Sözlü'ye bağlamak da haksızlık olur. Geçmiş belediye yönetimi kadar ilçe dinamiklerini harekete geçirebilme noktasında 'uyur gezer'likte birbirleri ile yarışan, rekabetçilik yerine 'dostlar alışverişte görsün mantığı ile' koltuk koruma derdine düşen, aralarında 'ticaret odası, ticaret borsası ve ziraat odası' gibi güç dinamikleri de ciddi kusurludur.
Toplumsal ağırlığı olan oda başkanları bu gücü kullanma noktasında ne yazık ki 'sıfır' çekmişlerdir.

Bazıları yerel idarenin dümen suyunda gidip gölgede kalmayı yeğlerken, kimileri de 'adam sende'cilik içinde günü kurtarmayı tercih etmişlerdir.

Yeni dönem herkes için tarihi bir fırsattır. Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, ilçe adına geçmişte yaşananlardan harmanlama yaparak Ceyhan için yeni bir yol haritası çizmelidir.
Türkiye'nin Rotterdam'ı olma fikri ezici bir iddiadır. Ceyhan'a yakıştırılan etiket lafta kalmamalıdır. İktidar partisinin belediyeye destek olması, belediyenin de hiç bir mazeret arkasına sığınmadan ciddi atılımlar yapması şarttır. Aksi halde yaşanacak hüsran yerini kin ve kalıcı nefrete bırakacaktır.

Alemdar Öztürk başarılı olursa, kendisini bir adım sonraki hedefine kolaylıkla taşıyacaktır. Bunun için öncelikle seçim vaatlerinin hayata geçirilmesi, bu amaçla da merkezi hükümetin yatırım desteği sözünü ivedilikle yerine getirmesi gerekir.

Oda başkanları ve STK temsilcilerinin da derin uykudan uyanarak, 'ortak payda Ceyhan' adına gerek fikri, gerekse de güç desteği ile katkı vermeleri olmazsa olmazdandır.
Kolay olanı değil de zor olanı, 'güçleri birleştirmek yerine dağıtmayı' tercih eden zihniyetin zararı mevcuttaki makamla sınırlı kalmaz, uzak hedefleri de vurur.

Akıl ve vicdana çıkan yol; 'Bal tutan parmağını yalardan ziyade, Ceyhan’a hizmetten geçmektedir.'


ÖZLÜ SÖZ__________:
Basit kişiler hep ilgi görür..
Kaliteli kişiler hep yanlızdır.
Ucuz malın alıcısı çoktur....

                                                      ANONİM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ceyhanlı 2014-10-09 08:21:58

Evet rahmetli Mahir Boydaktan sonra ceyhan hizmet görmedi,bunun sebebi daha sonra gelen belediye başkanlarının bu işi yürütecek bilgi, ve beceriden yoksun olmasıydı.Özellikle son on beş yıl belediye başkanlıgı yapan Hüseyin Sözlü ilk yıllarında bir şeyler yapmış olmanın rehavetiyle ipin ucunu Alemdar Öztürke bırakmış ve oda içine etmiştir ceyhanın,ne gariptirki onbeş yıl boyunca ceyhana zulmeden bu şahıs iktidar partisinin adayı olarak seçimi kazanmıştır,peki daha önce zulmeden bu şahıs hizmetmi yapacak hayır.İşte ceyhanın kaderi Alemdarı seçmekle devam edecektir ve hep geriye giderek.Çünkü sokaktaki vatandaşa sorsan ben Alemdara degil iktidar partisine verdim diyor çok ilginç.Ceyhanlı akıllı olmadıgı sürece sürünmeye devam edecektir.

Avatar
ceyhanlı 2014-10-16 10:59:51

sen önce hüseyin sözlünün bankamatikçilerini eleştir ceyhan belediyesine ne kadar parasal zarar verdi onu eleştir arzu edersen isimlerini tek tek yazarım Alemdar öztürk ilk icraat olarak ceyhanlıyı bankamatikçilerden kurtadı

Avatar
ersay türkoğlu 2014-10-20 02:32:07

sen kalk 12 yıllık 12 akp iktidarının ceyhana ne yaptığını sorgulama tek satır yazma bütün suçu h.sözlüye yükle.. insanlar bunu yutmaz hemşerim .bizimde gözümüz var görüyoruz sözlü hiç çalışmasaydı 3 dönem seçim kazanabilirmiydi sizin aklınız basıyormu? ne içiyorsunuz siz? iktidara takla atacağım derken kolunuzu bacağınızı kıracaksınız dikkat edin..

banner782

banner816