google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner815
Bir dostum Almanya'da çalıştığı bir döneme dair hatırasını aktardı. Bavyera Eyaletinde yaşayan bir Alman vatandaşı Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’e facebook yoluyla hakarette bulunmuş. Savcılık dosyasında, şüpheli tarafından yazılan çeşitli ifadeler arasında en dikkat çekici olan (AMK) şeklindeki paylaşımlar imiş.

Duyarlı bir vatandaş hakaretler hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Paylaşımların sahibi olarak gösterilen H.L. ile ilgili açılan soruşturma evresinde ise ilginç gelişmeler yaşanmış. 

Konuyla ilgili inceleme başlatan Almanya Federal Savcısı, Cumhurbaşkanı Gauck'a yönelik tarafgir tutumunu alenen sergileyerek H.L.'nin ifadesini adeta bir sanık avukatı gibi hazırlamış. Şüpheli H.L.'nin suç unsuru taşıyan paylaşımlarını kendisinin hazırlamadığını, ifadesinde şifreyi yakınlarına verdiğini, muhtemelen onların bu paylaşımı yaptıklarını söylemesini tavsiye etmiş, H.L.'de buna uyunca dosya takipsizlikle sonuçlanmış.

Olayı aktaran dostum, federal savcının hukuk dışı davranışının kamuoyunda büyük bir tartışmaya neden olduğunu, artan tepkiler üzerine de hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını söyledi.
Bu olay Almanya'da yaşandı.

Bir an düşündüm. Aynı olay bizde olsa... Misal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a facebook üzerinden (AMK) simgesi ile hakaretler yağdırılsa, soruşturmayı yürüten savcı da tıpkı Almanya'daki gibi, sanık üzerinde tarafgir bir rol üstlense neler yaşanırdı?
Başsavcılık, hukuk etiğine kara bir leke gibi düşen, 'Tescilli Paralel' o savcı hakkında soruşturma açar mıydı? Kamuoyunda bu olay nasıl karşılanırdı?

Bana sorarsanız, bir şey olmazdı. Bunca hainin orta yerde cirit attığı bir ülkede alayı birden üç maymunu oynardı.
Vatandaşın biri kazara suç duyurusunda bulunsa da, şüphelinin elinden tutarak adliye koridorlarından geçirir, güle oynaya dışarı çıkarırlardı.
Filmin sonunda da, kabak suç duyurusunda bulunan vatandaşın başında patlatılırdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
neşet çetin 2016-03-18 02:49:44

sayın yazar belliki bu olay adanada yaşanmış. siz bunu almanyada olmuş gibi gösteriyorsunuz. kimmiş bu paralel savcı adını yazın da bilelim

banner776

banner816