google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Çölyaklıların birçok sorunu var. Bu sorunların çözümü için neler yapıldığına bir bakalım. Öncelikle çölyaklılar iyi kötü bir şekilde illerinde bulunan dernek vasıtasıyla örgütlenme çabası veriyor. Bu dernekler vasıtasıyla da topluca veya tek bir dernek olarak sorunlarını ilgili makamlara iletmeye çalışıyorlar.

Çölyak Derneklerinin topluca yaptığı çalışmalar neler?

2016 yılında Manisa Derneğinin öncülüğünde Ülkemizdeki Çölyak Derneklerinin büyük bir çoğunluğu bu çalışmaya destek vermiş ve sonucunda TBMM Çölyak Araştırma Komisyonu kurulmuştur. 2017 yılında çalışmalarına başlayan Çölyak Araştırma Komisyonu beklentileri karşılamaktan çok uzak kalmıştır. Komisyon Çalışmaları sonucunda Sağlık Bakanlığı tarafından 3 yıllık Çölyak eylem Planı hazırlanmış ancak uygulamaya geçmemiştir. 1 yıl olan Çölyak raporu 3 yıla çıkarılmış ve Okul kantinlerinde glutensiz ürünlerin bulundurulması mevzuata girmiştir. Elde edilen az sayıdaki kazanımların yanında neticeye ulaşmayan birçok talepler ile bunların yapılamama nedenleri hakkında detaylı yazımızı ilerde yayınlayacağız. İğneyi kendimize çuvaldızı herkese batıracağız.

Çölyak Derneklerinin yaptıkları çalışmalar neler?

Ülkemizdeki alerjen uyarı sisteminin uygulamasında yaşanan sorunlar nedeniyle bireysel çabalar ile çölyaklıların tüketebileceği ürünler bir listede toplanmıştır. Akabinde İstanbul ve Ankara Çölyak Dernekleri tarafından bu listeler ayrı ayrı yayınlanmaya başlamıştır. Bu listelerdeki markalar çoğalınca teknoloji devreye girmiş ve Adana Çölyak Derneği tarafından Glutensiz ürünleri tanıyan mobil uygulama Gluten Scanner devreye girmiştir.

2011 yılından itibaren SGK eczanelerden glutensiz ürün vermek yerine şahsa ödeme yapmaya başlamıştır. Şahıs ödemeleri başladığı tarihten itibaren Ankara Çölyak Derneğinin çabalarıyla sadece 2015 yılında bir artış sağlanabilmiştir. Şu anda ülkemizde 40’dan fazla dernek olmasına rağmen bu konu hakkında yoğun mesai harcamalarına rağmen bugüne kadar bir artış sağlanamamıştır.

2016 yılında Adana Çölyak Derneği tarafından Milli Eğitim Bünyesinde Glutensiz mutfak eğitimleri başlamış ve diğer illere yayılmıştır.

İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Şanlıurfa ve bazı ilçe belediyeleri tarafından glutensiz gıda paketi dağıtımı başlatılmıştır.

Bursa Çölyakla Yaşam Derneği Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Derneğe ait bir iktisadi işletme olan Glutensiz Bir Başka Kafe hizmete girmiştir.

Bütün dernekler farkındalık çalışmalarına seminer, toplantı, ziyaret ve fuar katılımları ile destek olmuştur. Hekimlerdeki farkındalığının artması sayesinde çölyak teşhis oranları artmıştır.

Bu yazımızda derneklerin elde ettiği kazanımlardan bahsettik. Bizim bilmediğimiz veya atladığımız çalışmaları da unutmamak gerekir. Her çölyaklı kendi ilindeki derneğin yaptığı çalışmaları takip eder. Gelecek yazımızda TBMM Çölyak araştırma komisyonu çalışmalarımda yaşananlar ve başarısızlığın nedenleri, çölyaklı bireyler, firmalar, belediyeler ve dernekler arasındaki ilişkileri inceleyeceğiz.

Kendinize iyi bakın glutensiz kalın…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0