google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner805
Bu yazımızda sizlere kendi görüşlerimizin dışında konu ile ilgili araştırma yapan ve emek verenlerin yazılarını da paylaşmak istedik.

Glutenin açmış olduğu tahribat sonucunda bağırsakların yüzeyinde bulunan ve emilim yapılmasında stratejik bir önemi olan vilüsler artık görev yapamazlar.

Vilüsler deyim yerinde ise bir tüylü kamçı gibi iken ,biçilmiş çim gibi olmuşlardır. Bu vilüsler, vücut için gerekli olan proteinleri, vitaminleri ve mineralleri emilim yapamazlar ve bunları kana karışmasında başarısız olurlar.

Çölyak hastası ne kadar yüksek proteinli, vitaminli ve mineralli besinler tüketirse tüketsin, hiç bir şekilde bağırsak duvarını aşamazlar. Karınları davul gibi şişer ama bio yararlanım olmadığı için zayıftırlar.

Çölyak durumu çok ilerlemiş olan hastalarda glutenin 1 mg. bile çok ağır sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle gluten hayatlarından çıkmıştır. Sürekli gluten avcısı olarak glutensiz ürünler peşinde koşarlar. Onlar için yasak listeleri sürekli göz önünde ve dikkat merkezlerindedir. Gluten duyarlılığı da bir çölyak adaylığıdır. Eğer beslenmeye dikkat edilmez ise çölyak hastalığı başlayacaktır.

Ayrıca çölyaklılar için üretilmiş olan bazı ürünler sadece nişasta içermesi ile bile başka bir diyabet tehlikesi içermektedir.

BAĞIRSAK DOKUSU TAMİR EDİLİR Mİ?
Bağırsakların yüzeyindeki dokular bütünüyle iyice tam tahribat olmadan önlem almak mümkündür. Biliyoruz ki bağırsaklarımız 3 oda 1 salon tam 300 metrekare Ve bu alanda 100 trilyon probiotik bakteri bağırsak dokularına tutunarak bir kolonize yaşam oluşturuyorlar. Ve yine biliyoruz ki prebiotikler sindirilemeyen lifler olarak hem probiotikleri besleyip güçlendiriyorlar hem de onlarla birlikte simbiotik bir ilişki ile bağırsak dokusunda koruyucu bir tabaka oluşturuyorlar.

Ve yine biliyoruz ki kalojen içeren kemik suyunu tükettiğimizde bağırsak dokularını onarıcı bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bağırsaklarda sürüdürülen sindirim işlemi besinler tekrar tekrar fermente edilirler. Her fermente edilmeleri ile emilim kolaylığı açısından tüm bileşenler ayrıştırılır.

Ham ve saf olarak bıo yararlanımı olacak şekilde sentezlenirler. Çok az anlamında vilüslerin etkinliği kalmış olsa da sağlık açısından yine çok kolay emilim sağlanmış olur.

ÇÖLYAKLILAR VE GLUTEN AVCILIĞI
Glutensiz bir beslenme evet! Bu yasaklar listesi ile bir yaşam olacak. Ama diğer yandan bağırsak dokusunu güçlendirme ve onarım yapılabileceklerini de düşünüyorum .

Bağışıklık sistemindeki probiotiklerin ve probiotiklerin etkisi ile ortaya çıkan bir çok etkenin hücre yenilenmesine yaptığı katkıları biliyoruz. Bu nedenle güçlü bir bağırsak dokusu için probiotikler, prebiotikler ve kalojen kombinasyonunu tüketmeliyiz.
Kendinize iyi bakın glutensiz kalın…
Kaynak: Haydar YILMAZ 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Adnan Oktar 2019-10-27 10:22:31

Çok yararlı bilgiler edindik teşekkürler.

banner806

banner776

banner802