google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828

"Türk İmparatorluğu geri geliyor"

"Türk İmparatorluğu geri geliyor"

15 Eylül 2020 Salı 21:24
"Türk İmparatorluğu geri geliyor"

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Doğu Akdeniz ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu dış ilişkiler konularındaki Genel Kurul toplantısında milletvekillerine hitaben konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, eski imparatorlukların geri gelmeye başladığını belirterek, "Bunlardan üçü Rusya, Çin ve Türkiye. Bunlar küresel ve bölgesel yaklaşımlarla gelen eskinin büyük imparatorlukları. Bu durum bizim için yeni bir ortam sunuyor" diye konuştu.

Borrell, Oruç Reis gemisinin Antalya limanına gitmesini "doğru yönde atılmış bir adım" olarak değerlendirerek, "Bu da bize diyalog için daha fazla adım atılabileceğine yönelik umut vadediyor. Bunu askeri yöntemlerle değil, diyalog ve müzakere ile çözeceğiz" dedi.

AB'nin 21 Eylül'deki Dış İlişkiler Konseyi toplantısında ve 24 Eylül'deki AB Konseyi toplantısında Doğu Akdeniz konusunun ele alınacağını hatırlatan Borrell, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi ile dayanışma içinde olduğunu, bu toplantılarda Türkiye ile ilerleme olmaması halinde birçok seçeneğin masada olacağını söyledi. Türkiye ile Yunanistan arasında daha çok Kıbrıs'ın güneyindeki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlik, yerini son birkaç haftadır Ege Denizi'ndeki adaların egemenliği üzerinde yaşanan tartışmalara bıraktı.

Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler, Türkiye ile Yunanistan’ı bir kez daha karşı karşıya getirirken, Ankara'nın Ege anlaşmazlıklarını yeniden gündeme taşıması tansiyonu daha da artırdı.

İki ülke uzun yıllardır birbirini hava sahasını ihlal etmekle suçluyor. Ancak bu kez suçlamalar karasularının ihlal edildiği yönünde.

Gerilimin artması sonucu geçtiğimiz günlerde iki ülkenin savaş gemileri arasında bir çarpışma meydana geldi. Kemal Reis ile Yunan fırkateyni Limnos arasında yaşanan kazada her iki gemide küçük hasarlar meydana geldi.

Türkiye ile Yunanistan arasında zaman zaman artan gerginlik iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. 1996 yılında Sakız Adası yakınlarında Türk F-16 savaş uçağı Yunan Mirage 2000 jetleri tarafından açılan ateş sonucu Ege Denizi'ne düştü. Pilot Yarbay Osman Çiçekli kurtulurken, Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize düşerek yaşamını yitirdi.

2006 yılında da Türk ve Yunan F-16'ları havada çarpıştı. Kazada Türk pilot hayatta kalırken Yunan pilot hayatını kaybetti.

euronews

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0