banner776

Dünya emekçi köleler günü

07 Mart 2019, 23:43
Dünya emekçi köleler günü
Sena TEKİN
Dünya emekçi köleler gününe hoş geldiniz. Size kapılarımızı özgürlüğe susamış her bir kadın için kucak dolusu hürriyet anahtarlarıyla açıyoruz.

Kadın olmak, bir de emekçi sıfatının boyunduruğu altında bir kadın olmak her gün bir prangaya, her an bir zincire ait olmak demektir bu topraklarda. 
Çünkü Türkiye; ataerkil erkek egemen, erkek önder, erkek lider, erkek peygamber ve erkek bir toplumdur. Bakınız, toplum dışında bazı şeylerin tanımında erkek vardır.

Örneğin ,  din de erkek, eğitimde erkek, politikada erkek hatta kadınlıkta erkekliktir..

Kadının din konusundaki evrimine girmeksizin eğitimde erkek tanımını açmak istiyorum;
Hayatınızda erkek ana okulu öğretmeni görmeyeniniz mutlaka vardır. Görenlerinde birkaç parmak hesabından oluşan anı demetinden fazlası yoktur.

Hiç düşündünüz mü, neden erkek öğretmen ana okullarında yok denecek kadar az? Çünkü kadının üst ve öncelikli prangası çocuktur. Kadın çocuğa mevcut olan iliğini kanını saç telini harcamak ile yükümlü, erkek ise çocuğun sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamak ve bir takım zaruri sevgi kıstaslarına girmek dışında hiçbir yük ve sorumluluğunu kabul etmez.

Ama kadın anne olmak için bir robosapiens kadar özverili çalışmak ve o prangayı bile isteye giymek zorunda bırakılır. Yine şöyle bir değerlendirme yapılabilir anneler her zaman çocuklarını her zaman yuvasını ve her zaman eşini düşünmek zorundadır.

Politikadaki erkek tanımını mecliste bulunan kadın sayısından da anlamak pek tabi mümkündür. Dünya emekçi kadınlar günü her yılın ilkbaharında kutlanırken çoğu kadın aldığı karanfillerin yıllar yıllar önce fabrikada yanarak can veren türdeşlerinin çelenklerinden koparılan prangalar olduğunu bilmiyor ve bilmemeye devam ediyor ve biz bu bilinçsizliğin yarattığı pranga yaralarını her yıl kadın cinayetlerinin artması ile kayıtsızca izlemekle yetiniyoruz.

Yıllar önce New York'ta eşitsizliğe karşı eylem yapmak isteyen emekçi kadınların yarısının fabrikalarda kilitlenilerek yakılmasını ve diğer yarısının da barikatlar ardında kurşunlanmasının mı indirimidir, bu üzerinizdeki riyakar indirim tokluğu.

Bir kadın olarak dünya prangalar gününü reddediyor ve tüm türdeşlerime büyüteç armağan ediyorum, zira gözlerinden sıkıntılı kadınların toplumu olan Türkiye'nin yaraları yıllardır görünmeksizin saklanıyor.
  Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

  Yorumlar
  Toplam 3 yorum mevcut

 • T 2 ay önce yorumlandı

  Yazmakta tipki resim gibi, muzik gibi, film gibi kitlesine birseyler idrak ettirmeye calisir. Siz yazarak gören, gösteren bir kadinsiniz ve bununla gurur duyuyorum. Boylesine bir yetenegin hemcinsimde olmasi beni ekstra sevindiriyor

 • Chet 5 ay önce yorumlandı

  sizi facebooktan da takip ediyorum.basarili bir yazarsiniz

 • Çetin 6 ay önce yorumlandı

  Yine muhteşem bir yazı.yazılarınızın devamını heyecanla bekliyorum.

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671