banner815

Anadolu Lisesinde Nevruz Coşkusu

Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi'nde 'Nevruz Günü' düzenlendi.

25 Mart 2019 Pazartesi 02:22
Anadolu Lisesinde Nevruz Coşkusu
banner812
Adana'da Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi'nde 'Nevruz Günü' düzenlendi.
Program, saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından, Okul Müdürü seyfi Ali alkış'ın konuşması ile başladı.

Okul müdürü Alkış konuşmasında şu görüşlere yer verdi.
"Saygıdeğer misafirler ve değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler."

"Bugün biliyorsunuz, sizler için hazırlamış olduğumuz program 21 Mart Nevruz Bayramı, Türklerin Orta Asya'dan çıkışı ile ilgilidir. Nevruz Türk’ün bayramıdır, sizlerin bayramıdır. Bayramınız kutlu olsun. Katılımınızdan, emeğinizden, güzel gösterilerinizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum.
Doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramının Türk kültürünün yayıldığı geniş coğrafyada son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır."

Nev (yeni) ve Ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve Yengün anlamını taşıyan Nevruz Türk dünyasına mensup bir çok halk ve topluluk tarafından coşku içinde kutlanır. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini günümüze kadar yaşatmışlardır. Bu programı hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bugün burada bizleri onurlandıran Orta Asya Cumhuriyeti, Özbekistan'dan misafirlerimiz var. Selahattin Kavuncu, kendisi Özbektir, Özbekistanlıdır."

"Türkali Namangan, adından da anlaşılacağı gibi Bugünkü Özbekistan'ın Fergana vadisi, Namangan vilayetinden 1951 yılında gelerek Türkiye’ye yerleşmiştir. Adana'nın Yavuzlar semtinde ikamet etmektedir.
Osman beg, Türkistanlılar Derneği başkanıdır, aynı zamanda öğrenci velimizdir. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.
Ömer Volkan Çiçek kardeşimiz de burada. O da Orta Asya Cumhuriyetlerindendir. Türk Ocağı Adana Şube Başkanıdır. Kendisi aramızdalar. Teşekkür ediyorum. Hoşgeldiniz" şeklindeki ifadelerinden sonra, diğer konuşmacılara söz verildi.


Konuşmaların bitiminin ardından Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine mensup gençlerin halk oyunu gösterisi ilgi ile izlendi.

Daha sonra düzenlenen halat çekme yarışına, Okul Müdürü Alkış da katıldı. Nevruz ateşinden atlandı, demir dövüldü.
Nevruz etkinliği, çuval yarışları, halat çekme, Yoğurt yeme, yumurta yarışları ile renkli anlar yaşanmasına neden oldu.

Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki 'Nevruz' etkinlikleri dev kazanda pişirilen Özbek pilavının, öğretmen, öğrenci ve davetlilere dağıtılması ile sona erdi.
Son Güncelleme: 03.04.2019 04:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0