banner815

Çocukları cezalandırmayın, ödülü de abartmayın

Doç. Dr. Tahiroğlu karnelerde düşük notlara karşı çocukların cezalandırılmamasını istedi.

17 Haziran 2016 Cuma 11:10
Çocukları cezalandırmayın, ödülü de abartmayın
banner812

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Tahiroğlu, karnelerde düşük notlara karşı çocukların cezalandırılmamasını, başarılı öğrencilere sunulacak ödülün de abartılmamasını istedi.

Milyonlarca öğrencinin karne almasının ardından ailelere uyarılarda bulunan Doç. Dr. Ayşegül Tahiroğlu, karne durumu ne olursa olsun temel amacın çocukların başarısını arttırmak olduğunu söyledi. Karnedeki notlara göre öğrencilere yaklaşılmamasını öneren Tahiroğlu, "Notları için çocuğa ceza vermek, arkadaşlarıyla kıyaslamak, rencide etmek onun başarısını artırmaktan çok başarmak için gereken motivasyonunu ve kendine olan güvenini yok edecektir" dedi.

'EN BÜYÜK ÖDÜL SEVGİ'
Çocukların genelde söylenene değil yapılana bakarak hareket ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Ayşegül Tahiroğlu, şunları kaydetti:
"Çocuğumuzdan sorumlulukları hakkında disiplin ve motivasyon bekliyorsak, kendi sorumluluklarımız karşında yaptıklarımız en önemli şeydir. Bir ebeveynin en büyük sorumluluğu çocuğudur. Çocuk sorun yaşadığında çözüm araştırmak ve model oluşturmak yerine onu hırpalayan ebeveyn, çocuğuna sorumluluklarını ele almak konusunda ne öğretmiş olabilir? Ailelerin sadece kötü notlu karneye değil, başarılı karneye de nasıl tepki verdiği önemli. Karne için büyük ve maddi değeri yüksek ödüllerden, hediyelerden kaçınılmalı. En büyük ödülün sevgi, yakın iletişim ve ilgi olduğu unutulmamalı. Karne her nasıl olursa olsun, sonuçta çocuklar tatile giriyor. Dinlenmek, eğitim döneminin yorucu ve stresli yükünden sıyrılıp biraz rahatlamak yeni döneme daha istekli ve sağlıklı başlamasına yardım edecektir."

Son Güncelleme: 20.06.2016 07:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0