banner610
banner805

Geleceğimizi Karanlık Ellere Bırakmayalım

Günümüzde bilgisayar teknolojisi ve buna bağlı araç ve gereçlerin kullanımı ..

29 Eylül 2017 Cuma 19:47
Geleceğimizi Karanlık Ellere Bırakmayalım
Günümüzde bilgisayar teknolojisi ve buna bağlı araç ve gereçlerin kullanımı son zamanlarda internetin kullanım alanının gelişimi ile birlikte günlük yaşantının vazgeçilmezi ve rutini haline gelmiştir.

İnternet kullanımı insan hayatını, iş yaşantısını kolaylaştırıp sağladığı olanaklara rağmen uygun olmayan kullanım nedenleri ile olumsuz sonuçları da görülmektedir.

Uygun olmayan internet kullanımından biraz bahsedecek olursak zamanın büyük bir çoğunluğunu yararı olmayan güvensiz sitelerde geçirmek ile birlikte, gerçek yaşam deneyimlerine uygun olmayan oyun ve sitelerde zaman geçirilmesi çocuklarda bir takım patalojik yani normal olmayan durumların yaşanmasına olanak sağlamaktadır.

İnternette aşırı oyun oynama ve internet kullanımı dış gerçeklik ve reel dünya ile bağlantılarının kopmasına neden olduğu için birçok psikolojik rahatsızlığın yaşanması konusunda risk faktörüdür.

İnternet bağımlılığının güvensiz, sağlıksız internet kullanımının gerek çocuk gerek yetişkin hayatında açtığı problemler:
* Sosyal izolosyon
* Yalnızlaşmak
* Yüz yüze ilişki kurmada güçlük
* Sosyal gelişimde gerilik
* Düşük özgüven
* Saldırganlık
* Düşük akademik başarı
* Yeme bozuklukları
* Hareketsizlik ile kas ve iskelet sisteminde bozulmalar 
* Obezite gibi gerek sosyal gerek fizyolojik ve toplumsal sorunların ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.

Çocuklarınız evde yaramazlık yapmasın, aile bireylerini rahatsız etmesin diye çocuklarda bahsettiğimiz psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına olanak sağlayan internete hapsetmeyiniz. Çocuklar için hangi oyun ve programların çocukların gelişimine olumlu etki yaptığı araştırılmalı. Ebeveynler çocuklarına küçük yaştan itibaren kaliteli bir boş zaman faaliyeti vermeli sanal ortamın doğal ortamın sınırlarını aşmasına izin vermemelidir.

Çocuklar arkadaşlarıyla internet dışında aktivitelere yönlendirilmelidir. Yapılan olumsuz internet kullanımı konusunda karşılıklı konuşma ve ikna yolu seçilmelidir.

Çocuklar gelecek neslin kalbidir. Bir nesil kalbi olmasa yaşayamaz.  Çeşitli sağlıksız internet oyunları ve bilgisayarda zamanını geçiren bir nesil kör, sağır ve dilsizdir. Çocuktur oynasın dediğiniz kişiler yarın toplumu temsil edecek.

Yaşantımızı ve geleceğimizi nasıl bir nesle bıraktığımız bizim elimizde.

Anneler Babalar! Bu konuda gerekli ilgi ve alakayı göstereceğinize inanıyorum.
Uzm. Psk. İpek KIZILOLUK
Son Güncelleme: 02.10.2017 11:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0