banner815

'Öğrencilerle duygusal ilişkiye giriyorlar''

Eğitimciler Sendikası Gaziantep Şubesi tarafından gönderilen açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

06 Mart 2019 Çarşamba 13:29
'Öğrencilerle duygusal ilişkiye giriyorlar''
banner812
 EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ SENDİKASI <egitimbirsenliyiz@gmail.com>, 8 Mar 2019 Cum, 10:48 tarihinde şunu yazdı:
Vekaletname sureti

EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ SENDİKASI <egitimbirsenliyiz@gmail.com>, 8 Mar 2019 Cum, 10:46 tarihinde şunu yazdı:

ADANA HABER NET

 

(Tepebağ Mah. Kızılay İş Merkezi Kat:3 Dai: 39 Seyhan/Adana)

 

 

Sayın muhatap; www.adanahaber.net adlı internet sitenizde, müvekkilim olan Eğitimciler Birliği Sendikası Gaziantep Şubesi ve Şube Başkanı Ahmet GÖK adını zikrederek, -https://www.adanahaber.net/aktuel/ogrencilerle-duygusal-iliskiye-giriyorlar-h18033.html-  sayfasında 07.03.2018 tarihli bir haber yayınlamış ve söz konusu içerik hala internet sitenizde yer almaktadır.  

 

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu çerçevesinde eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda faaliyet gösteren Sendikamız ve Sendikamızın Gaziantep ilinde örgütlü şubesi eğitim çalışanlarının ve eğitimin sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin araştırma, çalıştay, sempozyum, toplantı gibi faaliyetleri dönem dönem yürütmekteyiz.

 

Sendikamız Genel Merkezinin yapmış olduğu çalışmalarda ve haber ilişkin yapmış olduğu araştırmalarda Gaziantep şube yönetiminin görev yaptığı sekiz yıl içerisinde, yetiştirme yurtlarından yetişen eğitim çalışanlarına yönelik haber sitenizde belirttiği yazınızda ifade edilen içerikte bir rapor ya da çalışmamız bulunmamaktadır. Sendikamız şubesinin arşivinin incelenmesinden de bahse konu içeriğe sahip kamuoyuyla paylaşılmış herhangi bir rapor ya da araştırmanın bulunmadığı görülmektedir.

 

Kaynağını bilmediğimiz bu ifadelerin ve ithamların, Sendikanın ve Sendika şubesinin logosu kullanılarak nerede oluşturulduğu belirsiz bir fotoğraf halinde sosyal medya ortamında yayılmak suretiyle Sendikamız şubesine atfedilmesi, Sendikamızı ve şubemizi zan altında bırakmaya, eğitim çalışanları nezdinde haklı olarak elde ettiği konumu sarsmaya, yetiştirme yurtlarından yetişen eğitim çalışanlarının özlük haklarının savunulması ve geliştirilmesi noktasındaki sesi ve sözcüsü olma irade ve çabalarımızı zedelemeye yönelik çirkin bir iftiradır.

 

 

Bu durum 7103 sayılı Kanunla değişik 2828 sayılı Kanun maddesi çerçevesinde, yetiştirme yurtlarından yetişen eğitim çalışanlarının öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri kadro unvanlarına atanmasının uygulanması için ilimizde en fazla çaba göstermiş ve bu taleplerin yasal takipçisi olmuş Sendikamız şubesini ve üyelerimizi derinden yaralamıştır.

 

Öte yandan internet siteniz incelendiğinde kamuoyunu bilgilendirme yapan bir haber sitesi olduğu görülmektedir. Evrensel Basın Meslek ilkelerinin 4,12 ve 16 maddelerinde; 4-  Kişi ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez., 12- Gazeteci; görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır., 16- Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip haklarına saygı duyarlar” ifadeleri mevcuttur. Sorumlu basın ve gazetecilik ilkeleri gereği, size sunulan bilgi ve belgelerin doğruluğunu araştırmak, gerekirse ilgili kişi ve kurumlardan izahat almanız ve bu doğrultuda haber yapmanız gerekmektedir.

 

Bu itibarla öncelikle içeriği iftira ve gerçeğe aykırı iddialara dayanan haberin ivedilikle sitenizden kaldırılmasını, akabinde yapılan iftiranın tahrifatının giderilmesi için aynı ve eşdeğerde düzeltme metni yayınlanmasını, aksi takdirde 5237 sayılı Türk Ceza Kanun “iftira” ve “hakaret” suçuna ilişkin hükümleri uyarınca haber siteniz hakkınızda ve haberin içeriğini kasten çarpıtarak sunulmasında iştirak eden diğer kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağını, ayrıca Sendikanın uğramış olduğu maddi ve manevi tüm zararları için yasal ve hukuki tüm müracaatların yapılacağını ihtaren bildiririz.

 

 

                                                                                  Eğitimciler Birliği Sendikası Vekili;

                                                                                        Av. Ömer RAYLAZ 

Son Güncelleme: 12.03.2019 12:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0