banner610
banner805

Sağlık çalışanlarına Arapça kursu

AKHB tarafından sağlık personeline Arapça dil kursu veriliyor.

20 Temmuz 2017 Perşembe 11:14
Sağlık çalışanlarına Arapça kursu
ADANA Kamu Hastaneleri tarafından sağlık personeline medikal Arapça dil kursu veriliyor. 

Yurt dışından gelen ve Türkçeyi bilmeyen hastalara hatalı ya da eksik tedavi uygulanmaması, sağlık turizmine katkıda bulunulması amacıyla 'Yabancı Hastayı Anlamak-Medikal İletişim Projesi' başlatıldı.

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Fatma Kemal Timuçin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ortaklığında hazırlanan proje Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından desteklendi.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Doç. Dr. Muna Yöceol Özözen'in eğitimci olarak görev aldığı çalışmaya, hastanelerin danışma, hasta kabul, acil servis, doğum ve çocuk servisleri, ameliyathane, fizik tedavi, diş sağlığı gibi bölümlerinde görev yapan sağlık personeli katıldı. 

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Proje Birim Sorumlusu Uzman Yük. End. Müh. Reşan Arlıer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son dönemlerde Arap turist sayısının arttığını, ayrıca savaş nedeniyle çok fazla yabancı hastanın sağlık hizmeti almak için kamu tesislerine geldiğini söyledi. Arlıer "Sağlık çalışanı karsısındaki kişiyi Arapça anlamakta ve tedavi etmekte oldukça güçlük çekiyor. Personelimizden de gelen talep doğrultusunda Kalkınma Ajansıyla gerçekleştirdiğimiz ortak proje kapsamında, aldığımız eğitimlerle en azından onların derdini anlamak ve gerekli yerlere yönlendirmek adına, pratik günlük kullanabileceğimiz, personelimizin derdini izah edebileceği kadar bir eğitim verilmeye başladı" dedi. 
DHA
Son Güncelleme: 24.07.2017 22:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0