banner815

'Suriyeli çocuklara yaz aylarında da eğitim verilmeli'

Prof. Dr. Adnan Gümüş Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin çocuklarına yaz aylarında da eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

21 Haziran 2016 Salı 09:10
'Suriyeli çocuklara yaz aylarında da eğitim verilmeli'
banner812

ADANA Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Adnan Gümüş, iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin çocuklarına, yaz aylarında da eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Gümüş, Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan'la birlikte 'Adana ve Türkiye'deki Göçle Gelenler Sorunsalı Çalıştayı'nın sonuçlarını 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde açıkladı. Suriyeli çocukların Türkiye'ye adaptasyonunun bir an önce sağlanması gerektiğini belirten Gümüş şöyle konuştu:
"Yaz aylarında Suriyeli çocuklara mutlaka eğitim verilmeli. Ancak bu konuda sorunlar var. En büyük problem, okul bulamamak ve taşıma sistemi. Bunlar aşılmalı. Adana sıcak bir yer ama mevcut okullarda yaz aylarında Suriyelilere yönelik farklı eğitim modelleriyle bu sorun çözülmeli."

BİRLİKTE YAŞAM ORTAMI OLUŞTURULMALI
Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan da Suriyelilerle birlikte yaşam ortamı oluşturulması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Aslan şöyle konuştu:
"Çalıştay sonrası hazırlanan bu rapor Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Kamu kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler 2 gün boyunca yasal statü, eğitim, barınma, sağlık sorunlarını tartıştı. Önümüzdeki raporu belediye meclisine gönderdik. Uygulamaya yönelikte hukuksal, psikolojik ve rehberlik hizmetlerini veriyoruz.
Kamplarda da çalışmalarımız oluyor."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0