banner815

AB üyeliği Adana'yı uçurur

ADANA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Adana'nın en önemli ticari partnerinin yaklaşık yüzde 40 ile Avrupa Birliği (AB) olduğunu belirterek "Gümrük Birliği ile sağlanan malların serbest dolaşımının vize serbestisi ile hizmetlerin...

24 Mayıs 2016 Salı 13:26
AB üyeliği Adana'yı uçurur
banner812

ADANA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Adana'nın en önemli ticari partnerinin yaklaşık yüzde 40 ile Avrupa Birliği (AB) olduğunu belirterek "Gümrük Birliği ile sağlanan malların serbest dolaşımının vize serbestisi ile hizmetlerin de serbest dolaşımıyla desteklenmesi halinde ekonomik ilişkimizin ve hacmimizin bir kat daha artacağına inanıyorum" dedi.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ile ATO'nun işbirliğiyle düzenlenen 'Türkiye - AB İlişkilerinde Ufuk Turu Yeni Boyutlar, Yeni Hedefler' konulu seminer ATO Meclis Salonu'nda yapıldı. İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran, Kıdemli Uzmanı Selen Akses ve Proje Müdürü Çisel İleri'nin katıldığı toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Atila Menevşe, AB ile ilişkilerin ekonomik yansımalarını değerlendirdi. Menevşe şu görüşleri dile getirdi:

"İhracat ve ticaret verilerimize bakıldığında Adana'nın yanı sıra Türkiye'nin de en önemli ticaret partneri yüzde 37-40 aralığındaki oranla AB'dir. Gümrük Birliği ile sağlanan malların serbest dolaşımının vize serbestisi ile hizmetlerin de serbest dolaşımıyla desteklenmesi halinde ekonomik ilişkimizin ve hacmimizin bir kat daha artacağı şüphesizdir. Özellikle Adana gibi hizmet sektöründe hızlı büyüyen ve gelişen kentlerimiz için bu daha da anlamlı bir artış olacaktır. Dünyanın üç büyük ekonomik bloğundan biri ile entegrasyonun boyutları ve etkileri elbette çok kapsamlı ve geniş tartışma konusu olacaktır. Ancak üzerinde tereddüt etmediğimiz tek nokta bu entegrasyonun ülkemize katkı sağlayacağıdır. Bu bakımdan biz AB Türkiye tam üyelik sürecinin hızla tamamlanmasını ve ülkemizin tam üyelik sürecini destekliyoruz."
DHA

Son Güncelleme: 29.05.2016 10:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0