banner776

İran'dan yatırım daveti

İRAN - Türkiye Ortak Ticaret Konseyi Başkanı Reza Kami, Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe ile görüşerek, ülkesine uygulanan ambargoların kalkmaya başladığını söyledi.

23 Nisan 2016 Cumartesi 19:51
İran'dan yatırım daveti
İRAN - Türkiye Ortak Ticaret Konseyi Başkanı Reza Kami, Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe ile görüşerek, ülkesine uygulanan ambargoların kalkmaya başladığını söyledi, Türk iş adamlarına işbirliği çağrısında bulundu. 

Elka Fuarcılık'ın düzenlediği 2. Çukurova Tarım Fuarı'na katılmak üzere Adana'ya gelen İran - Türkiye Ortak Ticaret Konseyi Başkanı Reza Kami, Tebriz Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sonia Andish ve Elka Fuarcılık Genel Müdürü Bülent Yamaç ile birlikte Adana Ticaret Odası'nı ziyaret etti. ATO Başkanı Atila Menevşe, Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, yönetim kurulu üyesi Mehmet Şah Aba, Genel Sekreter Vekili Birol Yarman ve Genel Sekreter Yardımcısı Barış Topal ile görüşen Kami İran'a yönelik ambargoların kalkmaya başlaması ile birlikte Avrupa firmalarının ticaret ve yatırım için ülkesine büyük ilgi göstermeye başladığını ve İran'ın ekonomik cazibesinin günden güne yükseldiğini söyledi. 

İRAN'IN YÜZDE 80'İ TÜRKÇE BİLİYOR

Reza Kami şu değerlendirmeyi yaptı: "Türk firmalarının İran'daki potansiyeli değerlendirebilmeleri bakımından zaman kaybetmeden ülkemize gelerek fırsatları yerinde görmeleri kendi yararlarına olacaktır. Türkiye, gerek İran'ın komşusu olması, gerekse de bir İslam ülkesi olması bakımından bu fırsatlardan en çok yararlanması gereken ülkedir. İran'ın nüfusunun neredeyse yüzde 80'i Türkçe bilmektedir. Yani dilimiz de dinimiz de birdir. Düşüncemizin de bir olması lazımdır. Bunun ötesinde İran ve Türkiye'nin ekonomileri de birbirini tamamlamaktadır."

30 MİLYAR DOLAR BEKLENTİSİ

İran'la Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2016 yılında 30 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini vurgulayan Kami "İran, ambargonun ardından bir fırsatlar ülkesi konumuna yükselmiştir. Türk sanayici ve işadamlarının yatırım ve ticaret açısından ülkemizde çok büyük şansları ve avantajları bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

ATO BAŞKANI'NDAN DESTEK MESAJI

ATO Başkanı Menevşe de komşu ülkelerle pazarların daraldığı bir dönemde İran'a yönelik ambargoların kalkmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını ve bu yöndeki fırsatları iyi değerlendirmek istediklerini vurguladı. Menevşe, şöyle konuştu: "Özellikle dış ticaret alanında faaliyet gösteren üyelerimize İran'daki imkanları değerlendirmeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz. Adana Ticaret Odası olarak önümüzdeki günlerde İran'da düzenlenen fuarlara katılım sağlayacağız. Ardından da karşılıklı ticaret heyetleri organizasyonları düzenleyerek üyelerimizin İran pazarından en etkin şekilde yararlanabilmesi için çaba göstereceğiz."
DHA
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671