banner815

MHP'li Karakaya'dan acil önlem çağrısı

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, Türkiye'nin enerjide dışa bağlı ülkelerin başında geldiğine dikkat çekerken, 'halkı canından bezdiren' kesintilere karşı acil önlem çağrısında...

06 Haziran 2016 Pazartesi 14:23
MHP'li Karakaya'dan acil önlem çağrısı
banner812

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, Türkiye'nin enerjide dışa bağlı ülkelerin başında geldiğine dikkat çekerken, 'halkı canından bezdiren' kesintilere karşı acil önlem çağrısında bulundu.

YÜZDE 32'DEN YÜZDE 26'YA GERİLEDİ

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde MHP Grubu adına söz alan Karakaya, Türkiye'nin sürekli artan enerji ithalatının önemli bir sorun oluşturduğunu kaydetti. AKP'li iktidarların öncelik verdiği belirtilen bu alanda daha kötüye gidildiğini aktaran Karakaya şöyle konuştu:

"Bırakın çare bulmayı, yerli üretimin enerji ihtiyacını karşılama oranı yüzde 32'lerden yüzde 26'lara geriletildi. Sözüm ona, dönüşüm programına göre, 2012 yılındaki yüzde 27'lerde olan bu oran, 2018 yılında yüzde 35'e çıkarılacaktı. Bugün gelinen noktada, Türkiye, dünyada enerjide dışa bağımlılığın en yüksek olduğu ülkelerin başındadır."

Tüketimdeki sıkıntılara da dikkat çeken Karakaya şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün, elektrik dağıtım ve tüketimi 21 bölgeye bölünmüş, her bir bölgenin bir dağıtım şirketine teslim edildiği bir yapı içerisinde gerçekleşmekte. Türkiye'de elektrik kesintisi olmayan bölge yok denecek kadar az. 21'inci yüzyılda yaşamın tüm alanlarında elektrik bağımlılığının mutlak bir hal aldığı bir dünyada elektrik kesintileri yaşanmasının izah edilebilir bir tarafı da yoktur."

ADANA, MERSİN, OSMANİYE, HATAY

Adana ve Çukurova bölgesindeki durumu ayrıca değerlendiren Milletvekili Karakaya "Elektrik kesintilerine baktığımızda en fazla Adana'da olduğunu görüyoruz" dedi.

Bazen bir günde 150'ye yakın mahalle ve yerleşim birimi içerisinde yapılan kesintilerden tüm bölgeye hizmet veren Balcalı Hastanesi ve Çukurova Üniversitesi'nin de etkilendiğini hatırlatan Karakaya "Günlük ortalama 40 bölgede planlı olarak kesintinin yapıldığını, arızaları ve plansızları da dikkate aldığımızda bu sayının çok daha arttığını görülmektedir. Osmaniye'de, Mersin'de, Hatay'da da aynı sıkıntılar var. Bu konuda acil önlemler alınması gerekmektedir" diye konuştu.

Son Güncelleme: 19.06.2016 08:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0