banner776

Patates 'yüz güldürecek'

Üretici Ali Süt, hasadın artmasıyla fiyatların düşeceğini de söyledi.

29 Nisan 2019 Pazartesi 07:04
Patates 'yüz güldürecek'

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, 66 bin dekara ekimi yapılan patateste dekar başına 3,5 ton rekolte beklediklerini söyledi.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin ve beraberindeki ekip, Çukurova ilçesinde patates hasadı yapılan tarlalarda incelemelerde bulundu.

Tekin, kentte 66 bin dekarda patates yetiştirildiğini belirterek, hasadın başladığını söyledi. Kent genelinde dekar başına 3,5 ton rekolte beklediklerini kaydeden Tekin, "Turfanda üretiminde Adana'nın her zaman söz sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda ülkemizin patates ihtiyacının yüzde 5'ini Adana karşılıyor. Hasatla birlikte inşallah daha iyi günler göreceğiz. Hasadımız ortalama 15 Mayıs'a kadar devam edecek. Daha sonra İzmir ve yaz dönemine doğru İç Anadolu Bölgesi'nde hasat turu devam edecek" dedi.

'FİYATLAR DÜŞECEK'

Üretici Ali Süt ise aşırı yağışlara bağlı su baskınları nedeniyle patates tarlalarının zarar gördüğünü dile getirdi. Tarladan birinci sınıf patatesin 4 TL'ye, ikinci sınıf patatesin ise 2 TL'ye satıldığını aktaran Süt, "Türkiye geneline bakınca yıllık 4,5 milyon ton tüketim varken, bu yıl da 3,5 milyonlarda kalınca patateste büyük bir arz talep dengesi karıştı. Ondan dolayı fiyatlar yüksek gidiyor. Görüntü olarak baktığımız zaman bundan sonra hafta sonundan itibaren bir hayli söküm başlayacak ve fiyatlar dengeye kavuşacaktır diye umuyorum" diye konuştu.

Hüseyin Süt, hasadın artmasıyla fiyatların düşeceğini de söyledi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671