google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Tanzim Teşhir Nedir?

Satış yerlerinin yanı sıra müşteri yönlendirme ve ürün satın almaya teşvik etme çalışmalarına da tanzim teşhir adı verilir.

29 Ekim 2021 Cuma 20:00
Tanzim Teşhir Nedir?

Herhangi bir market veya mağazada müşterilere yönelik satışların artması amacıyla yapılan uygulamalara tanzim teşhir denilir. Bu uygulamalar gerçekleştirilirken çeşitli iletişim araçları kullanılır. Satış yerlerinin yanı sıra müşteri yönlendirme ve ürün satın almaya teşvik etme çalışmalarına da tanzim teşhir adı verilir. Satışı yapılan ürünlerin dikkat çekiciliğini arttırarak sergilemekle başlayan bu işlemler sipariş ve dağıtım aşamalarına kadar devam eder.

Tanzim teşhir sadece mağaza içi ürünlerin tanıtılması ve pazarlanması değildir. Çalışmaların son halini temsil eden bir terimdir. Görsel sunumu iyi yapmak kadar sunumu yapılan ürünlerin satışını gerçekleştirmek de önemlidir.

Tanzim Teşhir Nasıl Uygulanır?

Tanzim teşhir, satış ve pazarlama alanında önemli bir strateji türü olup satış yapılan, içerisinde ürün pazarlama barındıran her alanda uygulanabilir. Kategorileri yöneten kişinin doğru bir portföy oluşturması ile tanzim teşhir başlar. Doğru marka ve ambalaj boyutu hayati önem taşır. Bu ambalajlar mağaza tipine ve boyutuna uygun ürün belirleme konusunda önemli bir aşamadır. Daha sonraki aşamalar şunlardır;

•         Dağıtım aşaması, doğru ürünlerin uygun zamanda uygun satış noktalarına teslim edilmesi durumuna verilen addır.

•         Müşteri geliştirme aşaması, satışların raf ve pazar payının artması için yapılan çalışmalara verilen addır. Bu aşamada kar elde etmek ön planda tutulur.

•         Sipariş alma aşaması ise son aşamadır. Satış noktalarında yer alan stok kontrolü ve eksik ürün temini gibi işlemler gerçekleştirilir.

Bu konulardan herhangi birinde bir aksilik yaşanırsa tüm düzen baştan oluşturulmak zorundadır.

Tanzim Teşhir Neden Önemlidir?

Tanzim teşhir uygulamasındaki en önemli şey görünmeyen ürünün satılamayacağı ilkesidir. Ürünlerin müşteri tarafından alınması için o ürünlerin satış noktalarında uygun şekilde uygun şartlarda bulundurulması gerekir. Aksi halde ürün satışı mümkün olmaz veya istenilen kâr elde edilemez.

Ürünlerin kolay satılabilmesi için müşterilere alternatifler de sunulmalıdır. Uygulamada yaygınlık anlamına gelen bu sürecin amacı markanın görünürlüğünü arttırmak ve tanınmasını sağlamaktır. Bu sayede yüksek oranda kâr elde edilebilir. Satış noktasında müşterilerin talep oluşturabilmesini sağlamak ve bu taleplere göre düzenlemeler yapmak da önemlidir. Satış ve pazarlama alanında adından bahsettiren Pro Tanırım sektöre bu alanda sağladığı katkılarla bilinmektedir. Uzman kadrosuyla marka gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir.

Tanzim teşhirin amaçladığı şeyleri bilmek ve doğru analiz etmek kadar bunları doğru bir biçimde uygulamak da çok önemlidir. Tanzim teşhir şu amaçlara hizmet eder;

•         Satış noktalarına müşteri çekmek

•         Güvenilir ve tutarlı marka imajı oluşturmak

•         Kar elde edilecek satışların artmasını sağlamak

•         Stok kontrolü sağlamak

•         Ürünlerin rafta durma sürelerini kısaltmak

•         Tüketicilerin bir ürünü satın alıp almayacaklarına dair verdikleri kararları değiştirmelerini sağlamak.

Detaylı bilgi almak için https://www.protanitim.com/tanzim-teshir linki üzerinden Pro Tanıtım’ın sayfasına ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0