banner776

'Oto Gaz motorun ömrünü uzatır'

Toprak Oto Gaz'ı zirveye taşıyan isimler aynı karede buluştu.

15 Mart 2019 Cuma 16:58
'Oto Gaz motorun ömrünü uzatır'
Çukurova Bölgesinde tartışmasız sektör lideri olarak kabul edilen Toprak Oto Gaz'ı zirveye taşıyan isimler aynı karede buluştu.

Toprak Oto Gaz, Yalçın Demir ve Hacı Ali Saraç ustaların önderliğinde, LPG Dönüşümü, Oto Bakım Onarım, Oto Elektrik, Oto Klima ve Resmi Yetkili Egzost Muayenesi konularında uzman bir ekiple çalışıyor.

Toprak Oto Gaz firmasının uzman isimlerinden Yalçın Demir, LPG'li araçlar ile ilgili ekonomik ve çevresel faydaları şöyle açıklıyor:

"LPG'li motorlarda yağ sarfiyatı daha düşüktür. Benzinli araçlarda motor yağı takriben 2000-3000 km’de bir değişirken LPG'li araçlarda 10.000-12.000 km'ye çıkmaktadır. Araçlarda yağ değişimi motorun yıpranması ile doğru orantılı olduğu için, LPG'li araçlarda motor ömrü uzar. Dolayısı ile motor bakım maliyeti düşer.

LPG Temiz Yakıttır: LPG saf olduğundan karter yağını sulandırmaz ve motor yağının değiştirilme süresini uzatır. Motor karterini ya da motorun yanma odalarını kirletmez.LPG pistonların, sekmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkartmaz.

Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz, dolayısıyla motorun ömrünü uzatır.Tamir için harcanan parayı ve zamanı azaltır Benzinli araçlardaki gibi S (Kükürt) çıkarmadığı için doğayı kirletmez, çevreci bir sistemdir. Gaz, benzin gibi solvent olmadığı için yağı eritmez ve kalitesini bozmaz.


LPG kurşun ve karbon içermediğinden karbüratördeki aşınma daha az olur.
Kurşun, kükürt ve aromatikler gibi katkılar içermediğinden çevre dostu bir yakıttır.

LPG'li araçta karbüratör masrafı azalır. LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör birkaç hareketi, parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdır.

LPG benzine nazaran daha düşük sıcaklıklarda buharlaştığı için (Benzin +97 F,Gaz -44 F) havayla kolayca karışır. Böylece kurum oluşturmayan tam yanma sağlanır.LPG yüksek termodinamik özelliklere sahip olduğundan daha kolay ve iyi yanma sağlar.

LPG ateşleme bujisinin ömrünü uzatır: Yanma odalarında ya da ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz, zira LPG’nin farklı karışımlardaki kuvvetlendiricilere ihtiyacı bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan özellikle kurşunlu benzin kullanan araç motorlarındaki bujilere nazaran daha uzun ömürlüdür.

LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır.) Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır.LPG ‘nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir. Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur.

LPG’nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motor gücünü ve verimini artırmaktadır.
LPG sistemi komplike olmadığından ve çok sayıda parça içermediğinden sıklıkla bakım gerektirmez.

LPG ekonomiktir. Benzine göre şehir içi trafiğinde %40-50, uzun yolda % 65 oranında daha ekonomiktir.

LPG ile çalışan motorlarda yakıt pompası gerekmez: LPG kendinden tazyikli olduğu için, benzinli motorlarda olduğu gibi yakıt pompasına ihtiyaç yoktur. Bu durum tamirat veya değişimden doğacak masrafları da azaltır.

LPG’li motorların aşınma süresi düşüktür: LPG yakıtlı motorlar yıl içerisinde daha fazla gün ve saatte çalışabilirler. Üretim süresi kaybı, parça ve işçi masraflarından daha az etkilenirler.

LPG yakıtlı motorlar, dizel motorlara göre aynı mesafeler için daha fazla beygir gücü üretirler. LPG atık çıkarmaması, randımanlı ve kaliteli oluşu LPG’nin tasarruflu oluşu etkisini doğurur.

LPG’yi oluşturan propan (%30) ve bütan’ın (%70) hacimsel oranı nedeni ile benzine oranla motor vuruntu direncini artırır.
Sahip olduğu %10 oktan fazlalığı sayesinde motor vuruntusunu (detonasyon ) yapmaması önemli bir avantaj oluşturmaktadır.

LPG'de yanma olayı gaz halinde oluşur. LPG gaz olduğundan  daha homejen ve içinde katkı maddeleri bulunmayan bir karışımdır.

LPG kuru bir yakıttır. Kurşun veya başka katkı maddeleri içermez. Bu sebeple silindirlerde yağ ve diğer kalıntılar bırakmaz. Kuru bir yakıt oluşu sübapların sertleşmesine sebep olabilmektedir. Bunu bertraf etmek için ise araçlar ilk çalıştırma ve son kapatma anında 3 er dakika benzinle çalıştırılmalıdır ki sübaplar yağlanabilsin.Ya da çok düşük maliyetlerle (10-20 ytl gibi) ek sübap yağlama sistemi takılabilir.

LPG 'de kapalı yakıt sistemi mevcuttur: Tamamen kapalı yakıt sistemi akıtma ve buharlaşma kaybını ortadan kaldırır.
LPG  çevreci bir yakıttır: Özellikle LPG yakıtı kullanan araçların motor yakıtının düşük kirlilik özellikleri kanıtlanmıştır.

LPG gaz olduğundan hava /gaz karışım oranı uygun olduğundan (hava ile iyi karıştığından) tam olarak yanar. Dolayısıyla yanma verimi yüksektir.Bu da egzostun kötü koku yaymasını engeller.

LPG dönüşümü yapılmış bir aracın benzin sisteminde hiçbir değişiklik olmaz. Bu sebeple araç hareket halindeyken bile benzinden gaza veya gazdan benzine tek bir düğme vasıtası ile geçilebilir. İstenilmesi durumunda LPG montajı esnasında takılmış olan benzin valfinin kapatılması ile LPG sistemi tamamen devre dışı kalacaktır.

Milyonlarca taşıt ve sabit makina kullanıcılarına LPG yakıtı kullanmaları sağlanmıştır. Bu ülke çapında LPG yakıtının güvenilirliğini kanıtlayıcı bir sonuçtur. Şayet LPG güvenli olmasaydı tüm dünyada sigorta primleri bu yakıtın kullanımını engelleyecekti.
LPG dönüşüm sistemlerinde doğru malzeme ve doğru montaj ile kullanıldığında güvenli bir yakıttır. 

Aşağıdaki önlemlerin alınması önerilmektedir. 

LPG tankı üzerinde bulunan multivalf, tankın % 80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LGP dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır. Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır. Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. 

Gaz LPG tankı kullanım ömrü imalat tarihinden itibaren 10 (on) yıldır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde tankı ECR-67R ve TSE 12095 standardına uygun olmalıdr.
LPG dönüşüm sistemleri nde tankı, PVC kaplı iki adet çelik kuşakla bağlanmalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde tankı ile benzin tankı arasında yalıtkan bir malzeme yok ise aralarında en az 50 mm mesafe olmalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde tankı ile üzerinde bulunduğu sehpa birbirine temas etmeyecek şekilde izolasyon yapılmalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde tankı ile multivalfin nominal çapları birbirine eşit olmalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde tankının montajı multivalf üzerinde belirtilen açıda olmalıdır. 

Sızdırmazlık kutusu ve havalandırma hortumları mutlaka monte edilmelidir. 
Sızdırmazlık kutusu kapağı mutlaka takılmalı, kırık ya da çatlak olmamalıdır. 
Havalandırma hortumları alt bacaları mutlaka takılmalıdır. 

Havalandırma hortumları yırtık, kopuk, ekli olmamalı, içinden kablo vb. şeyler geçirmek amacıyla kesinlikle delinmemeli ve sızdırmazlığı sağlamak için her iki ucuna da metal kelepçe takılmalıdır. 

LPG dönüşüm sistemlerinde dolum ağzı kesinlikle bagaj içerisinde olmamalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde montajında kullanılan elemanların tamamı ECR-67R ve TSE standardına uygun olmalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde bakır boruları üzeri PVC kaplı ve minimum 1 mm et kalınlığında olmalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde bakır boruları kesinlikle araç kabini ve çamurluk içinden geçirilmemelidir.
LPG dönüşüm sistemleri nde bakır boruları ve LPG tankları egzost boru, susturucu ve manifoldlarından en az 15 cm mesafede olmalıdır. Çok zorunlu durumlarda en az 5 cm yaklaşıldığında kalınlığı en az 1 mm olan yalıtkan malzeme ile yalıtılmalıdır. 
LPG dönüşüm sistemleri nde bakır boruları araç altında en az 60 cm aralıklarda kroşelerle tutturulmalıdır. 

Regülatör - gaz ayar vidası – mikser arasına üzeri çelik tel kaplı orijinal LPG hortumları takılmalıdır. 

Motorun ilk çalıştırılması veya stop edilmesi durumunda güçlü bir LPG kokusu duyulabilir, bu normaldir. Ancak aracınız çalışmaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sızıntıya işarettir. Bu durumda aracınızı bekletmeden yetkili servise götürmeniz gereklidir. 

Aracınızı herhangi bir ateşe yakın bölgeye park etmeyiniz. LPG dönüşüm sistemleri nde buharı havadan ağırdır, herhangi bir kaçak olduğunda LPG en düşük seviyeye yönelecektir. Bu yüzden aracınızı; gaz sızıntısı ihtimalini düşünerek kanalizasyon, çukur ya da buna benzer alanlara park etmeyiniz. 
Eğer aracınızı uzun süre kullanmayacak ve uzun süre garajda tutacaksanız multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfını kapatmanız önerilmektedir. 
Aracınızın LPG dönüşüm sistemleri nde ile çalıştığını belirten çıkartmaları aracın ön ve arka camına yapıştırınız. 

LPG dönüşümünden sonra mutlaka sızdırmazlık testi yapılmalıdır. 
Otogaz Sistemleri dizel araçlar hariç, diğer tüm araçlara monte edilebilir. Dönüşüm 3-4 saati geçmez. 
Mevcut olan benzin sisteminde hiç bir değişiklik gerektirmez. Aracın içinden kumanda düğmesi sayesinde hem LPG hem de benzinle çalışma imkanı. 
Otogaz Sistemlerinin montajında, profesyonel eğitilmiş, sertifikalı uzman elemanlar kullanılmaktadır. Tüm ustalarımız İtalya tarafından eğitilmiştir. 
Sistem montajında araçta tadilat yapılmaz, sadece birkaç parça eklenir. 
LPG takılan araç montajcı firmadaki görevli makine mühendisi tarafından (Bu mühendise Mak. Müh. Odası tarafından yetki belgesi verilmiştir.) kontrolü yapılarak projelendirilip montajcı firmadaki yetkili mühendis onayından sonra ayrıca Makine Mühendisleri Odası tarafından da kontrol edilerek onay verilir. 
Sanayi Bakanlığınca onaylı ruhsat tescil işlemleriniz trafik kanunun 32. maddesi ve Bakanlığı 93/94-95 sayılı tebliğ esaslarına göre trafiğe kayıt işlemleri yapılmaktadır. 

Artık Avrupa'da Mercedes'le, BMW gibi çok lüks araçlara gaz sistemi fabrika çıkışı takılmaktadır. 
SONUÇ OLARAK; LPG OTOMOTİV YAKITI OLARAK BENZİNE GÖRE DAHA ÜSTÜN ÖZELLİKLERDE BİR YAKITTIR.
LPG Yüksek Oktan Sayısına Sahiptir: 

Normal benzine ve süper benzine oranla LPG daha yüksek oktan sayısına sahiptir; bu sayede motordaki yanma daha düzenli olur, motorun verimi artar.
LPG; Diğerine Oranla Motorların Daha Sessiz Çalışmasını Sağlar: 
Karbüratöre ve enjektöre gaz halinde geldiğinden motor daha sessiz ve titreşimsiz çalışır.

LPG; Motoru Temiz Tutar Ve Ömrünü Uzatır: 
Asit ve karbon artığı bırakmadığından motorun ömrü uzar ve daima rahat çalışır.
Lpg; Güvenlidir: 
LPG kullanılan araçlardaki donanım ve depolar diğerlerine nazaran çok daha dayanıklı malzemelerden üretildiği için daha güvenlidir.
Lpg; Çevre Dostudur: 
LPG kullanan araçlar atmosfere daha az miktarda zararlı gaz bırakır. Bu da bizler için solunacak daha temiz bir hava ve daha yeşil bir çevre demektir.
banner778

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Vatandaş 8 ay önce yorumlandı

   Lpg gaz yani, motora kuru hava üflüyor ve ısınma oluyor motorda

  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner671