google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833
Yaz geldi, okullar tatil oldu. Glutensiz beslenmek zorunda kalan çocuklarımızın nefisleri ile mücadele ederken bir taraftan da dersleri ile ilgili başarı sağlamaya çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Çocuklarımızla birlikte ailelerde yorucu bir eğitim öğretim dönemi geçirdik. Doğum günleri, kutlamalar, etkinlikler derken çocuklarımızı gluten ile buluşturmamak için yoğun caba gösterdik.

Glutensiz beslenen çocuklarımızın ve ailelerinin okul içindeki diyet mücadelesi üç aylığına bitti, ancak şimdi de glutensiz tatil telaşı başladı. Bizler tatil planı yaparken düşündüğümüz ilk öncelik, glutensiz yolculuk nasıl yaparım, nereye gidebilirim, aile ve arkadaşlarım glutensiz diyetime nasıl tepki verir, isterseniz kısa başlıklar halinde anlatalım.

Tatile çıkmadan, seyahat esnasında ve tatil sırasında işinize yarayacak pratik bilgiler vermeye çalışacağız. Tatil hazırlığı yaparken;

- Tatil için bir otel düşünüyorsanız mali gücünüz yetiyorsa glutensiz mutfağı olan oteller tercih edilmeli,

- Gitmek istediğiniz otelin glutensiz mutfağı yoksa önce otelin baş aşçısı veya yiyecek içecek müdürü ile görüşüp durumunuz anlatın. Mutfaklarının ve paketli ürünlerin glutensiz diyete uygun çapraz bulaşma riski olmayan ürünlerden oluşup oluşmadığını teyit edilmeli,

- Sonraki aşamada otelin gıda mühendisi ile görüşerek mutfak kısmı ile yaptığınız görüşmeler teyit edilmeli,

- Her şey dâhil çalışmayan otellerden ise apart oteller veya kiralık yazlıklar tercih edilebilir, buralarda kendiniz yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz.

- Tatil için memleketinize veya akraba ziyareti için il değiştirmek zorunda kalırsanız öncelikle gideceğiniz ilde glutensiz mekânları araştırın.

Glutensiz ürünlerin satıldığı marketleri belirleyin.

Yanınıza diyete uygun tavanızı ve tahta malzemelerinizi alın,

Son olarak ise diyeti bilmeyen akraba ve arkadaşlarınıza diyeti anlatmak kalıyor.

Hazırlıkları tamamladınız şimdi yola çıkma zamanı peki seyahat esnasında neler yapmalıyız;

- Seyahat esnasında yanınıza alacağınız atıştırmalık yiyecekler dışında yolda yemek hazırlamak için basit bir mangal teli kurtarıcınız olabilir. Bu ızgara teli ile terbiye edilmemiş et, tavuk ve balığı güvenli bir şekilde ızgara yapabilirsiniz.

- Mümkünse seyahat için tasarlanan küçük tost makinelerinden alın. Yanınızda tost makinesi yoksa pişirme kâğıdı (yağlı kağıt) ile glutensiz yiyeceklerinizi 2 kat sararak mola yerlerindeki tost makineleri kullanılabilir. Burada dikkat edilecek husus tost makinesinden çıkan yiyeceğin üstündeki birinci kat pişirme kâğıdını çölyaklı dışında birinin açarak sizin temas etmeniz engellenmelidir.

Yukarıda yazdığımız tedbirleri aldığımızda güvenli ve eğlenceli tatil bizleri bekliyor. İyi tatiller

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0