NET TAMİR
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.5317
EURO34.6068
ALTIN2452.5

Devlet Opera ve Balesi'ne Soprana müdür

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Devlet Opera ve Balesi'ne Soprana müdür
Abone ol
MDOB ve Sanat Yönetmenliği’ne Soprano Bengi İspir Özdülger getirildi.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün değişmesinin ardından Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü (MDOB) ve Sanat Yönetmenliği’ne Soprano Bengi İspir Özdülger getirildi.

26 yıldır MDOB’da görev yapan Bengi İspir Özdülger, 1995 yılında dünyada 50 kadın besteci den biri olarak yer alan Azeri besteci Frangiz Ali-zade’nin eserlerini yorumlamak üzere İsviçre Bern la Strimpellata oda Orkestrası ile Bern Zürich ve Basel de konserler gerçekleştirdi.

1996 yılında aynı orkestra ile bahsi geçen eserlerin CD kayıtlarının yapılmasında görev alan Özdülger, 2004 yılında Tiran'da Arnavutluk'un dünyaca ünlü opera sanatçısı Maria Craia adına yapılan Opera Şan yarışmasında 16 ülkeden katılan ve tüm kategorileri kapsayan yüzü aşkın sanatçı arasında 4'ncü oldu.

Sanatçı, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya operalarında misafir sanatçı olarak temsiller gerçekleştirdi. Rusya filarmoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, İzmir Devlet Senfoni ve Çukurova Senfoni orkestraları ile konserler ve oratoryolar seslendirdi.

Yazılı ve görsel basında olumlu kritikler alan sanatçı, Uluslararası İstanbul Klasik Müzik festivali ve Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde de birçok kez yer aldı. Ayrıca Türksoy Opera günleri kapsamında da Türkiye'yi temsilen konserler veren Özdülger, 1995 yılında yılından bu yana İsviçre, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Rusya ve Kıbrıs başta olmak üzere, çeşitli ülkelerde solo konserler gerçekleştirdi ve festivallere katılarak uluslararası adından söz ettirdi.
DHA

Bir metre boyundaki cüceler köyüÖnceki Haber

Bir metre boyundaki cüceler köyü

Karataş Belediyesinde 'Torpilli Kadro' iddiasıSonraki Haber

Karataş Belediyesinde 'Torpilli Kadro' i...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar