NET TAMİR
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.5317
EURO34.6068
ALTIN2452.5

Ermeniler Adana'dan Toprak İstiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ermeniler Adana'dan Toprak İstiyor
Abone ol
Anadolu'da yaşanan 1915 olaylarının 100. yıldönümü yaklaşırken Ermeniler terk ettikleri arazilerin peşine düştü.
Ermeniler 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümü öncesinde Adana'da, Ankara Çankaya ve İstanbul Atatürk Havalimanı'nın da olduğu yerler için dava açmaya hazırlanıyor.

Erivan ve Ermeni diasporası, Anadolu'da yaşanan 1915 olaylarının 100. yıldönümüne hazırlanırken, Ermenilerin terk ettikleri arazileri geri almak için planladıkları hukuki mücadeleye hız kazandıracaklarının işaretini verdi.

Ermeni asıllı ABD’li yayıncı Harut Sassounian, Ermenistan hükümeti ile bazı diaspora gruplarının Ankara’yı uluslararası mahkemelere götürmeyi düşündüklerini vurguladı.

İADE İÇİN MAHKEMEYE GİDİYORLAR

Sassounian California Courier Gazetesindeki yazısında, Ermeni Katolikos Aram I'in Adana’daki el konulan kilise mülkleri için davacı olmayı planladığını ve dava Türkiye'de reddedilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidileceğini belirtti. Bir diğer davacı olan Ermeni asıllı ABD'li Zuart Sudjian'ın ailesinden alınan topraklarda Diyarbakır Havalimanının yer aldığını yazan Sassounian, Türkiye'de sonuç alınamazsa onların da AİHM'ye başvurabileceğini ifade etti ve "AİHM’den olumlu karar çıkarsa Türkiye’de mallarına el konulmuş olan tüm Ermeniler için kapıları açmış olur" görüşünü savundu.

İNCİRLİK ÜSSÜ DE VAR...

Harut Sassounian, Ankara'daki Çankaya Köşkü'nün Kasapyan Ailesi'ne, İstanbul Atatürk Havalimanının bulunduğu arazinin kısmen Van'dan Kevork Sarıyan'ın ailesine ait olduğunu, İncirlik Üssü'nün bulunduğu alanın da Ermeni ailelerin elinden alındığını ve bu konunun ABD'de mahkeme sürecinde olduğunu yazdı.

Kaynak:Habertürk

Meslek Liselilere Piyango VurduÖnceki Haber

Meslek Liselilere Piyango Vurdu

Canı Çeker Diye Yemek YemiyorlarSonraki Haber

Canı Çeker Diye Yemek Yemiyorlar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar