NET TAMİR
türk haberler
Adana
DOLAR32.5031
EURO34.5662
ALTIN2446.5

Sözlü'ye Çin'de Mikrofon Verilmedi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sözlü'ye Çin'de Mikrofon Verilmedi
Abone ol
Çin'de yapılan 'Asya Belediye Başkanları Toplantısı'nda konuşma yapmak üzere söz isteyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün bu isteğinin geri çevrildiği öne sürüldü.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü 'Mikrofon Yasağı'ndan sonra, toplantı sonrası belediye başkanları ile birlikte çekilen 'Aile Fotoğrafı'nın da dışında tutulduğu iddia edildi.

Morali bozulan Sözlü'nün toplantıyı terketmek istediği ancak son anda ikna edilerek salona döndürüldüğü belirtildi.

Belediye Başkanları Asya Belediye Başkanları Forumu'nun Çin'in Haikou şehrinde düzenlediği 4. Genel Kurulu'na ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG) Haikou ve Guangzhou kentlerinde düzenlediği Dünya Zirvesi'ne katıldı.

Guangzhou'da düzenlenen Uluslararası Kentsel İnovasyon Yarışmasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Büyükçekmece Belediyesi ödül aldı.

Kentsel inovasyon alanında en iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ve ekonomik işbirliği imkânlarının keşfedilmesi amacıyla düzenlenen UCLG Dünya Zirvesi’nde dünyanın dört bir yanından kent liderler, kentsel yenilik uzmanları, akademisyenler ve endüstri liderleri bir araya geldi.

UCLG Dünya Zirvesine ülkemizi temsilen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, MBB Encümen Üyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Zeytinburnu Belediye Başkanı Dr. Murat Aydın ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'in yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim ve MBB Uluslararası İşbirliği Merkezi Uzmanı İskender Güneş katıldı.


49 ülkeden 400'den fazla yerel ve bölgesel yönetimi ve paydaş temsilcilerini bir araya getiren toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Başkanı Dr. Kadir Topbaş video mesajıyla katıldı ve görüşlerini paylaştı.

Zirvede, yerel ekonomik ve sosyal kalkınmada yerel ve bölgesel yönetimlerin rolü, kapsayıcı şehirler ve bölgelerde hizmet sunumu, eşitsizlikleri kaldırmak için yönetişimde inovasyon gibi konular ele alındı. Sonrasında ise Dünya Su Forumu Hazırlık Toplantısı yapıldı ve hazırlıklar çerçevesinde yerel ve bölgesel yönetimlerin öncelikleri tartışıldı.

Bir Sonraki Toplantı Gaziantep’te
Asya Belediye Başkanları Forumu 4. Genel Kurulu ise 'Yenilikçi Ekonomiler: Asya Şehirlerinin ve Yerel Yönetimlerinin Rolü' temasıyla düzenlendi. Kurulun açılış konuşmasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'in ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda büyük mesafe kaydettiğine dikkat çekerek ev sahipliği yaptıkları medeniyetlerin mirasından faydalandıklarını ve ekolojik kent olmak adına önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ardından forum üyesi belediye başkanları ve yerel yönetim temsilcilerini gelişmeleri yerinde incelemeleri için Gaziantep’e beklediklerini belirti. Bu davet üzerine bir sonraki toplantının Gaziantep’te yapılması kararlaştırıldı.


Dost Şehirler Guangzhou'da Tecrübelerini Paylaştı
Haikou’daki etkinlikler sonrasında Marmara Belediyeler Birliği Çin Uluslararası Dostluk Şehirleri Birliği'nin Guangzhou şehrinde dünyanın diğer ülkeleriyle tecrübe ve bilgi paylaşımlarının artması amacıyla düzenlediği 'Çin Uluslararası Dostluk Şehirleri Birliği Konferansı' ve 'Guangzhou Uluslararası Kentsel Yenilik Konferansı'na katıldı.

Eskişehir ve Büyükçekmece Ödüllendirildi
Üç gün boyunca 56 ülke ve bölgeden 277 şehir ve uluslararası kuruluşu temsilen 600'den fazla katılımcının iştirakiyle 20 farklı etkinlik gerçekleştirildi.  Etkinlikler sonrası Guangzhou Belediyesi UCLG, Dünya Metropolis Organizasyonu gibi kuruluşların desteğiyle düzenlenen Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Yarışmasında başarılı kentsel uygulama örnekleri ödüllendirildi. 57 ülkeden 177 şehrin 259 projesinin yarıştığı süreçte aralarında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin de 'Şehir Müzesi' projesiyle aralarında bulunduğu 15 proje ödül almaya layık görüldü. Ayrıca Büyükçekmece Belediyesinin 'Engellerimiz Bizi Durduramaz' projesi ilk 30'a girmeye hak kazanarak ödül aldı.


Ceyhan'da 'Güvenli Traktör Kullanımı' ProjesiÖnceki Haber

Ceyhan'da 'Güvenli Traktör Kullanımı' Pr...

Akgül'den 'Adalı'ya 'Hodri Meydan!'Sonraki Haber

Akgül'den 'Adalı'ya 'Hodri Meydan!'

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar