medya takip
temiz toplum
Adana
DOLAR31.1221
EURO33.7977
ALTIN2031.1

TMO mısır alımına erken başlıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TMO mısır alımına erken başlıyor
Abone ol
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, TMO'nun mısır alımına başladığını söyledi.

ADANA'nın merkez Yüreğir İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) mısır alımına başladığını söyledi. Mehmet Akın Doğan, geçen yıl 20 Ağustos'ta taahhütname karşılığı mısır alımına başlayan ve 3 Eylül'de fiyat açıklayan TMO'nun, 2016 hasadının erken başlaması nedeniyle alım tarihini erkene çektiğini belirtti.

TMO'dan kendilerine gönderilen yazıda, taahhütname karşılığı alımların 4 Ağustos 2016 tarihi itibarı ile başladığının ifade edildiğini vurgulayan Doğan, açıklamada şöyle denildiğini kaydetti:

"Çukurova'nın bazı yörelerinde mısırlar yüksek rutubetli (yüzde 21-23) hasat edilmektedir. Kuruluşumuz mısır alımı için depolama ve finansal olarak tüm hazırlıklarını tamamlamış olup, alıma hazır durumdadır. Hasatla birlikte, üreticilerimizin depolama ve finansman sıkıntısı çekebileceği düşünülerek, 4 Ağustos 2016'dan itibaren, ÇKS belgesi bulunan üreticilerimize, ürün rutubeti yüzde 14 ve altı olan ürünlerini, fiyat açıklanıncaya kadar taahhütname karşılığı TMO iş yerlerine teslim etme veya emanete bırakarak avans alma imkânı getirilmiştir."

ÜRÜN BEDELİNİN YÜZDE 30'U KADAR AVANS

Doğan, üreticilerin, ürünlerini 2015 yılı mısır alım fiyatı olan 725 TL/ton üzerinden emanete bırakıp, finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla makbuz senedi karşılığı, ürün bedelinin yüzde 30'u kadar avans alabileceğini, isteyenlerin de TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceğini kaydetti. Bu şekilde, üreticilere depolama ve finansman imkanı sağlanarak, piyasaların işlemesi, arz ve talebin dengeli seyretmesinin amaçlandığını ifade eden Doğan, ayrıca, 4 Ağustos 2016 tarihinden itibaren hiçbir şekilde mısır satışı ve teslimi yapılmaması kararı alındığının da kendilerine iletildiğini vurguladı.

Yürğir Ziraat Odası Başkanı, Doğan, alımların başlamasına teşekkür ederek "TMO, çiftçinin kara gün dostu olduğunu bir kez daha göstermiştir.Alımların erkene çekilmesi ve avans ödemesi yapılması, zor dönemlerden geçen üreticilerimizi biraz olsun rahatlatacaktır" diye konuştu.
DHA


Passolig 3 milyon hedefine ulaşacakÖnceki Haber

Passolig 3 milyon hedefine ulaşacak

Serinlemek için girdiği gölde boğulduSonraki Haber

Serinlemek için girdiği gölde boğuldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar