google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

İLÇENE FAYDAN YOK, ÇUKUROVA NE HADDİNE!

09 Şubat 2021 Salı 01:37
İLÇENE FAYDAN YOK, ÇUKUROVA NE HADDİNE!

Pozantı Belediyesinin Fetö hükümlüsü belediye başkanı Mustafa Çay'ın açıkladığı esnafa yönelik destek paketinin göstermelik olduğu ortaya çıktı.

Çay'ın açıkladığı desteğin ilçede en güçlü medya organı olan Pozantı gazetesi tarafından yapılan kamu yararına zorlama yayınlar sonucu gerçekleştiği öğrenildi.

Gazete haberinde şu ifadelere yer verdi:
"Pozantı Belediyesi, başta gayrimenkullerinde kiracı olarak oturmakta olan esnaflara, kira indirimi bile yapmadı. Sadece genel de uygulanan yapılandırma yolunu seçti.. Kaldı ki, Pozantı Belediyesine ait gayri menkullerde, ticari faaliyetlerini sürdürmekte olan esnafların bir bölümünün ise, hayli yüksek kira borçlarının olduğu, Pozantı kamuoyunda konuşulmaya, devam edilmektedir.
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’a, sütunlarımızdan  bazı soruları yöneltiyoruz?

Pandemi süresince, Pozantı’ya yapmadığın destekleri, kime verdin? Hala, nedenini bir türlü anlayamadığımız ve Pozantı’nın fahri hemşerisi olarak ilan ettiğin Murat Kekkilli’ye başta Belemedik konseri olmak üzere ve devamında, sanal ortam aracılığı ile, verdirdiğin  konserle ilgili olarak, kaç lira verdin? Unutmuş olabilirsin. Ama, kaç kişinin izlediği ve Pozantı’ya nasıl bir katkı sağladığını hala bilemediğimiz o dijital konser için 15 bin Lira verdiğini biz biliyoruz. Pozantı halkı da bunu da böylece öğrenmiş oldu."

Haberin devamında şu ifadelere yer verildi:
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, virüs salgının başlangıcından günümüze kadar geçen, bir yıllık süre içerisinde, destek açısından Pozantı Halkından yeterli notu alamadı.

Bu kritik süreyi göz ardı eden Başkan Çay, sadece bazı engelli vatandaşlarının, evlerinin önünü yapmakla yetindi.
Buna karşılık ise, bu yokluk ve sıkıntı döneminde, Pozantı Halkı ve Esnafına destek yerine, iki sanatçıya, Pozantı’yı tanıtıyorlar başlığı altındaki programları için, önemli miktarda üç ayrı maddi destek ödemesinde bulundu.

KEKİLLİ VE VAHE
Bunlardan ilki Fahri Hemşerimiz olarak, Başkan Çay tarafından ilan edilen, sanatçı Murat Kekkili’ye dijital konseri için, verdiği 15 BİN TL oldu.
Ülke genelinde olduğu gibi, Pozantı’da da, virüs salgının ekonomiyi her geçen gün olumsuz  etkilediği, vatandaşların giderek,  daha fazla geçim sıkıntısı içerisine düştüğü günlerde, Star TV de, yöre yemeklerini tanıtan, Vahe Kılıçaslan’a yaptırılan ve halkın büyük tepkisini çeken, Pozantı’ya da ne kazandırdığı hala bilinmeyen iki ayrı yemek programı oldu.

SORDUK, DUYMADI, GÖRMEK İSTEMEDİ
Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi olarak, önceki yayınlarımızla, tepki çeken bu programlarla ilgili olarak, Pozantı Belediyesinin kasasından ne kadar para çıktığını, Başkan Çay’ın açıklamasını istedik.. Duymazlıktan ve görmezlikten geldi. İkinci defa, kamuoyu adına tekrar kendisine soruyoruz: “Çık bu yokluk ve sıkıntılı günlerde, Pozantı’lının da, aş bulmakta zorlandığı günümüzde,  Kekilli ve Vahe’ye,  Pozantı’lının ne kadar parasını verdin?”

DESTEK YERİNE KÖSTEK ZAMMI!
Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, Başkan Çay ve aynı zamanda da esnaf olan, iki encümen üyesi Çetin Boz ve Kamil Erbil’in imzaları ile,  Pozantı Belediyesine ait gayri menkullerde de kiracı olarak oturmakta olan ve bazılarının, ödeyemediği kiralara karşılık yıllık %14  adı altında, aylık 14.60 KRŞ zam yaptı. 

Belediyenin çoğu kiracıları bunun farkında bile olmadı. Başta, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı  ve  Belediye Hal Binasında birkaç iş yeri ve kira borcu bulunan Yunus Aytekin ise,  bu zamla ilgili olarak, esnaflarını savunmak yerine, künyesinde imtiyaz sahibi olarak adı yazılan, 5 Ağustos Gazetesinde, ne yazı yazdı ne de bir eleştiride bulundu. Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi olarak, biz kendisini gazetemize çağırdık ve açıklamada bulundurarak bunu da kamuoyuyla paylaştık.  

"YARALI PARMAĞA ....."
Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi yapılan zamma  karşı değildir. Bu doğaldır. Ancak, bu virüs salgınında, insanların artık yaşam savaşı verdiği bir dönemde, yapılan kira zammının oranı başta almak üzere, yersiz ve zamansız olduğunu, yayınlarımızla devamlı gündemde tuttuk.
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ve Encümen Üyelerinin yanı sıra,  14 meclis üyesini de eleştirilerimiz içine dahil ettik.   Ve kendilerinin, Pozantı Halkının haklarını korumak için, o makama seçilerek getirildiklerini, kendilerine hatırlattık. Bu yayınlarımıza rağmen sesiz kaldılar.  

ZAMMI GERİ ALDIRDIK
Geçtiğimiz hafta, 4 Şubat 2021 Perşembe gün yapılan, Pozantı Belediye Meclisinin şubat ayı olağan toplantısında, biz zammın geri çekileceğini, biliyorduk. Çünkü yayınlarımız doğru idi.  Duyarlı bazı Pozantı’lılar da, bu konuda bizim destekçimiz idi. Yanılmadık. Meclis toplantısının başlaması ile birlikte, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, bizzat kendisi gündem dışı bir önerge vererek, yaptığı zammı geri çekme teklifini meclise getirdi. Zaten, hiçbir meclis üyesi de, buna hayır diyebilecek konumda değildi."

Son Güncelleme: 09.02.2021 11:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0