google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner815

Verdiğimiz kararlar, yaptığımız tercihler, gösterdiğimiz tepkiler sadece o anı değil, o günü ve sonrasını etkiliyor. Farkında olmamız gereken şey ise bu etkinin kontrolünün bizim elimizde olduğu ve bunu yönetebilecek olmamız. Nasıl mı? Okumaya devam et..
Biz psikolojide buna '90/10 Kuralı' diyoruz. Hayatımızda başımıza gelen olayların %10’u elimizde olmadan gerçekleşirken, %90’ı ise bizim kararlarımızla şekilleniyor. Bir örnek üzerinden gidelim;

İşe gitmek için yola çıktın ve toplantının başlamasına az bir zaman var. İşe gitme saati olduğu için trafiğin yoğun olacağının farkındasın. Kırmızı ışıkta beklerken yeşil yandığı zaman önünde duran araba bunu fark etmedi ve kornoya basarak “Sürsene artık!” diye bağırmaya başladın. Arabanın sahibi de araçtan inerek sana bağırmaya başladı ve bir tartışma çıktı. Civardaki bir polis sizi gördü ve yanınıza gelip duruma müdahale etmeye başladı derken bayağı bir zaman kaybettin.

İşe gittiğin zaman toplantıya geç kalmıştın ve patronun seni azarlayarak bir daha böyle bir şey olursa seni işten çıkartacağını söyledi. Eve döndüğünde hala çok sinirliydin, çocuğundan su istedin ve o da suyu getirirken elinden düşürdü ve kırdı. Ona bağırmaya başlayarak sinirini farkında olarak veya olmayarak çocuğunun üzerinde atmaya çalıştın ve ağlamasına neden oldun.

Bu sefer de eşinle çocuğunuza bağırdığın ve onun ağlamasına neden olduğun için tartışmaya başladın. Günün sonunda yatağa girdiğinde çok kötü bir gün geçirmiştin.

Şimdi başa saralım; trafiğin yoğun olacağını farkındaydın, önünde ki arabaya bağırmak yerine sabırlı olmayı veya arabanın yan tarafından sürüp geçmeyi tercih etseydin bu şekilde toplantıya geç kalmamış ve patronundan azar işitmemiş olacaktın.

Eve geldiğinde, çocuğun o bardağı düşürdüğünde bunun önemli olmadığını söyleyerek ona sarılıp, bardağı nasıl tutması gerektiğini anlatmayı tercih etseydin onun ağlamasına neden olmayacaktın dolayısıyla eşinle tartışmak yerine birlikte bir şeyler seyrettiğiniz, gülüp eğlendiğiniz bir akşam olacaktı.

Günün sonunda ne birisiyle tartışmış ne azar işitmiş ne çocuğunun üzülmesine neden olmuş ne de eşinle kavga etmiş olacaktın. Yatağına girdiğinde sakin ve huzurlu bir gün geçirmiş olacaktın…

Davranışlarınızdan ve tercihlerinizden sorumlusunuz. Dolayısıyla bunların sonuçlarından da siz sorumlusunuz. “trafikte adam ilerlemedi, patronum herkesin içinde bana bağırdı, çocuk suyu bile taşıyamadı, eşim yine kavga çıkardı” gibi söylemlerle çevresel faktörleri suçlamak yerine kendi gücünüzü ve sorumluluklarınızı farkında olun.

Tercihlerinizi doğru yaptığınız, sorumluluklarınızı ve gücünüzü farkında olduğunuz huzurlu bir hayat dilerim.

Psikolog Aslı AYDINCI
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner816